Her yıl bitiminde olduğu gibi, bu sene de Spotify kullanıcıların 2019 özetlerini yayınladı. Birçok kişi tarafından merakla beklenir hale gelen bu özellik, temelde kullanıcıların sene boyunca dinledikleri müzik türleri ve sanatçılar hakkında bilgiler veriyor.

Premium kullanıcılar ise daha detaylı bir döküm halinde, en çok dinledikleri sanatçı ve şarkıları, bunları toplamda kaç dakika dinlediklerini görebiliyor. Bu sene, önceki yıllardan farklı olarak internet sitesinin yanında mobil uygulama ile de bu döküm sunuldu. Sosyal medyada paylaşma özelliği ile dünya çapında paylaşımların merkezine oturan bu döküm, yalnızca kullanıcılara hoş bir rapor sunmakla kalmıyor, aynı zamanda yapımcıların, sanatçıların ve müzik şirketlerinin de sene boyunca yapılan işler hakkında güçlü bir geri bildirim almasını sağlıyor ve hedef kitlelerini daha iyi tanımak için önemli bir fırsat yaratıyor.

Mevsimlere göre kullanıcının en çok hangi müzik türünü, sanatçıyı veya şarkıyı dinlediğini de sunan bu döküm, yayıncılara da kullanışlı veriler sunuyor.  Bu veriler, hazırlığı yapılan parçaların hangi ayda yayınlanacağının kararını verme konusunda önemli bir rol oynayabilir.

Türkiye’de benzer bir uygulamayı Yemeksepeti de Fakat İyi Yedik ile yapıyor. Verilen siparişleri mutfaklara göre ayırıp, en çok sipariş edilen yemekleri, en çok hangi saatlerde sipariş edildiklerini ve benzeri bilgileri eğlenceli görseller ve videolar ile yayınlıyor.

Arkasında büyük bir veritabanı, analist ekipler ve tasarımcılar yatan bu analizler, sosyal medya kullanıcılarına kendi hayatını paylaşma olanağı sunuyor ve şirketlerin muazzam bir reklam yapmasına olanak veriyor.

 

 

 

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Öykü, gastronomiye ve mutfak sanatlarına meraklı, ekonomi ve politikaya ilgili ve aynı zamanda veri çağında geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir