Kod adı SN8 olan vidasız roket, 12,5 kilometre yüksekliğe ulaşmayı hedefleyerek Teksas’ta bulunan Boca Chica Ar&Ge tesisinden fırlatıldı. Elon Musk, uçuştan önce hayranlarını bazı aksiliklerin yaşanabileceği konusunda uyarmıştı. Musk’ın gönderdiği bir tweet’e göre, SN8’in hedeflediği tüm görevleri tamamlama şansı yalnızca üçte birdi. Ancak bu bizleri, ay ve Mars’a yapılacak gelecekteki mürettebatlı görevlere ek olarak, uzun hava yolu uçuşlarına alternatif bir ticari alana doğru bir adım daha yaklaştıracaktı.

İlk Aksaklık: [tooltip tip=”Roket motoru: SpaceX tarafından geliştirilen, Kriyojenik metan-yakıtlı roket motorları “]Raptor[/tooltip] Motoru

SpaceX tarafından gönderilen bir tweete göre Starship SN8‘in şimdiye kadarki en gelişmiş testi geçtiğimiz Salı günü gerçekleştirilecekti. Yaklaşık 50 metre uzunluğundaki Starship roketi oldukça iyi görünüyordu fakat fabrikadan ilk uçuşuna kadar zorlu bir yolculuk geçirdi. Teslarati‘nin bildirdiğine göre bir veya daha fazla raptor motoruyla ilgili spesifik olmayan sorunlar, motorun yeniden test edilmesine neden oldu.

starship sn8
Starship SN8

Lansman, şirketin YouTube kanalında canlı yayınlanırken raptor motorlarında yaşanan arızayla fırlatma Boca Chica üssünden kalkmadan 1,3 saniye önce belirsiz nedenlerle otomatik olarak durduruldu. Otomatik durdurma, kabul edilebilir seviyeleri aşan bir sıcaklık veya basınç verisiyle ilgili olabilir ancak her iki neden de henüz onaylanmadı. Şirket raptor motoru otomatik durdurulduğu için ertesi gün testi tekrar denemeye karar verdi; Boca Chica’da SN8’in yerini almaya hazır başka prototipleri hâlihazırda mevcuttu.

Lansmanın canlı yayını

İkinci Aksaklık: [tooltip tip=”Programlanmamış Hızlı Demontaj”]RUD[/tooltip]

Boca Chica hava sahasının uygun olmaması, Starship üzerinde kapsamlı bakım yapılma ihtimali gibi gerilim dolu bir günün ardından, SpaceX’in Starship SN8 prototip roketi rampadan fırlatıldı, yüksekliğe sabit bir tırmanış sağladı ve ardından yatay bir iniş gerçekleştirdi. Ancak Starship dikeye geri dönmeye çalıştığında işler ters gitmeye başladı. Araç çok hızlı bir şekilde iniş pistine geldi ve konma sırasında anında patladı. Bu, SpaceX’in Starship’i yüksek bir rakımda –planlanan yaklaşık 12 kilometre- uçurduğu ilk seferdi. İniş sırasında yakıt başlık tankı basıncı düşüktü, konma hızının yüksek olması RUD’a neden oldu.

Starship SN8 

SN8, yüksek irtifalı yörünge altı uçuşu deneyen ilk araçtı. Plan, Dünya atmosferine girişi taklit eden bazı manevraları test etmekti. Yeni araca SpaceX’in en son metan yakan raptor motorlarından üçü, bir burun konisi ve aerodinamik kontrol yüzeyleri, tepesinde ve tabanında bulunan büyük kanatçıklar eklendi. Daha önceki test uçuşlarında Starship prototip araçları yaklaşık 150 metre yüksekliğe ulaşmıştı. Ancak bu prototipler, aracın uçuşunu üst atmosferin ince havasında kontrol etmek için gereken burun konisine veya kanatçık özelliklerine sahip değildi.

Starship, daha sonra Super Heavy adlı bir güçlendiricinin üzerine fırlatılacak. Fırlatma belki de 70 meganewton itme kuvveti üreten 28 raptora sahip olacak. Bu, insanları Ay’a gönderen güçlü Apollo Satürn 5 roketinden bile çok daha fazlası demek oluyor. Yeni SpaceX sisteminin her iki parçası -Starship ve Super Heavy güçlendirici- fırlatma rampasında 118 metre yükseklikte duracak. İki unsur, her görevin sonunda itici inişler yaparak tamamen yeniden kullanılabilir olacak şekilde tasarlanıyor.

https://twitter.com/BocaChicaGal/status/1325479927060180992?s=20

Starship’in, insanları ve kargoları yörüngeye fırlatacağı ve aynı zamanda aracın Ay ve Mars’a gideceği öngörülüyor. Starship konsepti uzay uçuşu ekonomisini dönüştürebilir. Testten elde edilen değerler, 100 tondan fazla maddenin Dünya yörüngesine kaldırılmasını gerektiriyor. Bu madde uyduları, insanları ve hatta Ay ve Mars’ta üsler inşa edecek donanımları içerebilir.

Starship SN8 iniş sırasında patlamasına rağmen Musk test sürecinden ihtiyaçları olan verileri elde ettikleri için memnun kaldığını ve aracın tamamen geliştirildiğinde SpaceX’in geleceği olduğunu düşünüyor. Musk, bir numaralı önceliğinin ABD Hava Kuvvetleri ve [tooltip tip=”ABD Uzay Ajansı”]NASA[/tooltip] için rutin olarak uçan Falcon roketlerinin ötesinde, Starship olduğunu belirtti. Nasa, Musk’tan önümüzdeki birkaç yıl içinde Ay yüzeyine bir Starship aracı indirme olasılığını incelemesini isterken Musk, önümüzdeki dört ila altı yıl içinde Mars’ta insanları ağırlamayı hedefliyor.

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/dosya-starlink-projesi-ucuz-ve-erisilebilir-internet/”]Starlink Projesi: Ucuz ve Erişilebilir İnternet[/button]

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir