Hayalleri ve gerçekleştirdikleri ile büyük ilgi toplayan; Tesla, Solarcity, The Boring Company gibi ilgi çekici şirketlerin de sahibi olan Elon Musk; SpaceX şirketi ile birlikte düşlerinden birisine daha yaklaşmak üzere.

Tüm dünyanın ucuz ve eşit şartlarda internete bağlanabilmesini isteyen Elon, birkaç yıl önce duyurduğu projesi ile yörüngeye binlerce uydu göndererek herkese interneti ulaştıracağından bahsetmişti. Geçtiğimiz yıllarda [tooltip tip=”Federal Communications Commission(Federal İletişim Kurulu)”]FCC[/tooltip]’den 4425 uydu göndermek için izin alan SpaceX şimdi geri kalan 7500 kadar uydusu için de izin almayı başardı.

Şubat ayında test olarak gönderilen Starlink uydusu

SpaceX’in 2024 yılına kadar en az yarısını (6000) aktifleştirememesi durumunda iptal olacak olan anlaşmaya göre şirket 7500 uyduyu Dünya’nın 350 kilometre uzağına gönderecekken geri kalan 4425 adet uydunun 1500 kilometreyi geçebileceği söyleniyor. Şirket, 4425 uydunun 1300 kilometreye kadar çıkması için izin almıştı ancak bu mesafe 1500 kilometre olarak güncellendi.

Starlink ismi verilen projenin 40 milyon kullanıcı hedefi bulunuyor ve şirket 10 milyar dolar maliyet ile 30 milyar dolara yakın gelir bekliyor. Telesat, LeoSat ve Kepler Communications gibi özel şirketlerin de Spacex ile birlikte izin aldığını hatırlatan FCC başkanı Ajit Pai: ”Bu tarz servislerin neler sunabileceğini görmek için gerçekten de çok heyecanlıyım. FCC olarak bizler özel sektörü yatırım yapmaya ve yenilikçi olmaya teşvik etmek istiyoruz.” demeciyle yakın gelecek için mesajı da vermiş oldu.

Yörüngedeki çevre kirliliğini görmezden gelebilirsek bu tarz projelerin dünyada internete erişemeyen milyonlarca insan için oldukça faydalı olacağı için mutlu olabiliriz. Bir yandan, SpaceX’in bu projeyi yapmasının en büyük amacının otonom Tesla araçlarının çok daha verimli çalışabilmesi olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir