12 Ağustos 2013’te Elon Musk, 1200 kilometre/saate kadar çıkabilen alternatif toplu taşıma projesi Hyperloop’u tüm mühendislerin, öğrencilerin ve girişimcilerin geliştirmesi için tamamen açık olarak sunmuş ve 2015 yılında da Hyperloop Pod’ları (Kapsül) için bir yarışma başlatmıştı.

Elon Musk’ın taşımacılık üzerine geliştirdiği iki projesi The Boring Company ve Hyperloop’un ne olduğuna buradan daha detaylı olarak göz atabilirsiniz.

2016 yılında tasarımların değerlendirildiği yarışmada geçtiğimiz ay, hız yarışı etabı da gerçekleştirildi. Bu yarışma oldukça verimli geçmiş olsa gerek, Hyperloop’un kök haklarına sahip olan SpaceX yeni bir yarışma daha duyurdu.

SpaceX’in yayınladığı takvime göre 29 Eylül Cuma gününe kadar başvurulara açık olan yarışmada tasarımların ön sunumu kasım ayı sonuna kadar yapılacak ve asıl tasarımlar 2018 kış mevsimi sonuna kadar tamamen belli olacak. 2018 yaz mevsiminde fiziki yarışların başlayacağı çekişmede yarışmacıların tek hedefi; en hızlı kapsülü tasarlamak ve üretmek. Yarışmaya katılacak öğrencilerin kendi kapsüllerinin iticilerini de kendilerinin sağlaması isteniyor.

En yüksek hıza çıkması, yavaşlayarak durabilmesi ve herhangi bir hata ile karşılaşmadan yarışmayı bitirebilmesi gereken Hyperloop podlarında belirlenmiş herhangi bir konsept bulunmuyor. Yani, dileyen yarışmacı grubu maglev prensibine dayanarak bir pod geliştirirken başka bir grup tekerlekli bir sistem üzerinde çalışabilir. Bu konuda Elon Musk, 2013 yılında geleceğin ulaştırma teknolojisini halka açarken olduğu gibi yine insanlara özgür bir çalışma ortamı bırakıyor.

Önceki yarışmaya katılan öğrenciler de modifiye edilmiş tasarımları ile tekrar yarışamaya katılabilecekler.

Detaylar ve başvuru

Kaynak: Futurism

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir