Tüm dünyaya ucuz ve hızlı internet sağlama hayaliyle yola çıkan Starlink projesinde 2020 yılı sonunda ABD’nin kuzeyi ve Kanada’da ilk internet hizmetinin başlaması bekleniyor. SpaceX, 60 uydudan oluşan 6. Filosunu Çarşamba günü başarılı bir şekilde gönderdi.

Tüm dünya için en uygun internet

Starlink’in daha önceki açıklamalarına göre ABD’nin kuzeyi ve Kanada’da internet hizmetinin başlaması için 6 fırlatma yetiyordu ancak daha sonrasında yapılan 24 fırlatma gerekliliği gibi farklı açıklamalar da kafaları karıştırdı. Şu an için internet hizmetinin ne zaman başlayacağı ve fiyatları tam olarak açıklanmasa da, bu yılın sonunda Kuzey ABD ve Kanada için, gelecek yıl içinse dünyanın diğer kısımlarında hizmete başlanması bekleniyor.

SpaceX, Starlink 6. fırllatma (sixth launch)

Starlink’in yörüngeye 42.000 uydu yerleştirmek için izin alması ve bu sayının şu an yörüngede bulunan tüm uyduların [tooltip tip=”Yörüngede şu an yaklaşık 5000 uydu bulunuyor. “]sayısı[/tooltip]ndan çok daha fazla olması yörünge kirliliği açısından endişe yaratıyor olsa da Elon Musk bu konuda iyimserliğini korumaya devam ediyor. Daha hızlı internet sağlayabilmek için 550 kilometre uzaklığa konumlandırılan uyduların insan gözü ile görülmesi de ayrı bir gündem yaratmıştı. Bu kadar yakın olan uyduların 600 milisaniye gecikme ile 30 megabitlik internet hızı sağlaması bekleniyor.

Florida saatiyle 08.16’da gönderilen, B1048 kodlu Falcon 9 ilk defa 5. Kez kullanılan bir roket olmayı da başardı. Plan, Falcon 9’u Atlantik Okyanusu’ndaki OCISLY – Of Course I Still Love You istasyonuna indirerek daha sonra 6. Kez kullanmaktı ancak bu kez roketin inişi başarılı olamadı.

Bu fırlatmanın Starlink’in 6. Fırlatma görevi olduğunu söylemiştik, daha öncekiler şöyleydi:

  • İlk fırlatma 24 Mayıs 2019 günü Florida’daki Space Launch Complex ( 40 olarak da bilinenCape Canaveral Air Force Station’dan gerçekleştirildi
  • İkinci fırlatma 11 Kasım 2019 günü gerçekleştirildi ve mühendis takımından Lauren Lyons, bu fırlatmayı “en büyük olmasa bile en büyük uydu yerleştirmelerinden birisi” olarak değerlendirmişti.
  • Üçüncü Starlink fırlatması 6 Ocak 2020 gününde, ilk kez yansımasız bir kaplama ile denendi.
  • Dördüncü fırlatma 29 Ocak 2020 tarihinde gerçekleştirildi.
  • Beşinci ise 17 Şubat 2020 tarihinde idi.
  • Altıncı, yani bu fırlatma ise 18 Mart 2020 tarihinde başarıyla gerçekleştirildi.

SpaceX’in uzay endüstrisine “roketleri birden çok kez kullanarak maliyetleri düşürme” ve uzay seyahatlerini herkes için erişilebilir hale getirme vizyonuyla girdiğini düşündüğümüzde, roketlerini 5. Kez kullanabiliyor olması ayrı bir anlam ifade ediyor. Eğer 2023 yılı için planlanan sivil insanların ay seyahati gerçekleşirse bu da SpaceX’in endüstriye kazandırdığı, devrimsel “re-usable rocket” kültürü sayesinde olacak.

B1048 kodlu Falcon 9 roketinin daha önceki 4 görevi ise şöyleydi:

  • 25 Nisan 2018 – Iridium-7 görevi
  • 8 Ekim 2018 – SAOCOM 1A görevi
  • 22 Şubat 2019 – Nusantara Satu görevi
  • 11 Kasım 2019 – İkinci Starlink görevi.

Kaynak: Inverse

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir