İnsanoğlunun kendi varlığını keşfettiğinden beri en büyük arzusu olan, nesillerdir sadece ‘anlaması’ bile milyarlarca dolara mâl olan ‘uzay turizmi’ çağımızın bir ‘gerçeği’ olmak üzere.

2016 yılında Elon Musk tarafından ilk kez dillendirilen ve sonradan ismi BFR ([tooltip tip=”Big F*cking Rocket olarak da biliniyor”]Big Falcon Rocket[/tooltip]) olarak değiştirilen ITS ([tooltip tip=”Gezegenlerarası Taşıma Sistemi”]Interplanetary Transport System[/tooltip]) 2023’te -[tooltip tip=”Musk’ın verdiği sözlerin 3-5 yıl rötar ile gerçekleştiğini de unutmamak gerek. “]eğer işler planlandığı gibi giderse[/tooltip]- ilk gezginleri ile birlikte yola çıkacak.

BFR’e ait koltukların tamamını satın alan Maezawa isimli Japon girişimci ise yaptığı açıklamada bu konuda uzunca düşündüğünü ve bu yolculuğun heyecan verici olacağını belirtmiş. Ayrıca bu uzun düşünmeleri sırasında bu yolculukla dünyaya neler katabileceğini de göz önünde bulundurarak yanında sanatçıları götürmeye karar vermis.

Daha sonra seçilecek 6-8 sanatçı tamamen Maezawa tarafından finanse edilmiş şekilde gezegenlerarası yolculukta aya ulaşan ilk sivil insanlar olarak hem tarihe geçecek hem de daha sonra ortaya koyacakları eserleriyle fark yaratma şansı yakalayacak.

İlginizi çekebilir: Mars’taki geleceğimizi araştırmak üzere 20 fare uzaya gidiyor

Kaynak ve ileri okuma: Wired

 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir