İğneleme sanatı karşımızdakine her şeyi açıkça söylemek yerine, üstü kapalı ifadelerle söylediklerimizin tam aksini kastettiğimiz bir anlatım biçimi olarak özetlenebilir. Bu sanat zaman zaman öyle ince bir zekâ ile işlenir ki karşınızdaki kişi gerçeği alaydan ayırmakta zorlanabilir. Çin’de yayınlanan bir makaleyle cümlelerdeki alaycılığı tespit edebilen bir yapay zekâ modeli geliştirildiği duyuruldu. Makaleye göre, yapay zekâ cümlelerde alaycılık mı hâkim yoksa gerçeklik mi söz konusu ayırt edebiliyor.

Çinli araştırmacılar Twitter’dan aldıkları bir veri seti üzerinde denedikleri yapay zekâ aracının iğneleyici cümleleri algılamakta tatmin edici bir performans gösterdiğini,  yapay zekânın dili ve cümleleri analiz ederek alaycılık olup olmadığını tespit edebildiğini açıkladı. Araştırmacılar böylesi bir tespitin duygu analizine yardımcı olabileceğini, bu sayede halkın bazı konulardaki tutumlarının kitlesel bazda anlaşılabileceğini söylüyor. Örneğin Facebook geçtiğimiz yıl sosyal medya şirketlerinin hizmet şartlarını ihlal ettiğini öne süren “alaycı” paylaşımların tespitinde yapay zekâyı kullanmıştı.

Nasıl Çalışıyor?

Yapay zekâ ilk olarak görüntü ve resim arasındaki farklılıklara odaklanıp çelişkileri arıyor. Sonrasında kullanıcının hedeflediği alt metni anlayıp değerlendirebilmek için [tooltip tip=”Paylaşımlarınıza tercih ettiğiniz özel kelimeleri ekleyerek ilgili kullanıcılarla etkileşimizi artıran etiketleme işlemi”]hashtage[/tooltip] odaklanıyor. Hashtagleri tweet metni ile karşılaştırıp, benzerlik ve çelişkileri kıyaslıyor.

Uyumsuzluk, alaycılığın temel bir özelliği olduğu için yapay zekâ özellikle metinle çelişen görüntü bölgelerine dikkat kesilecektir.

Bu fikrin ilk sahibi Çinli araştırmacılar değil. Alaycılığı algılayabilen bir yapay zekâ modeli daha önce de geliştirildi. Fakat şu anki yapay zekâ, ilk olarak 2019 yılında tanıtılan benzer bir modelin doğru tespit oranını %2,74 geliştirerek ulaştığı %86’lık başarılı tespit oranıyla dikkat çekiyor. Makalenin sonuçları Pekin’de bulunan Bilgi Mühendisliği Enstitüsü ve Çin Bilimler Akademisi’ndeki araştırmacılar tarafından bu hafta Doğal Dil İşlemede Sanal Ampirik Yöntemler (EMNLP) konferansında sunuldu. Çalışma, yapay zekâ araştırmacılarının 2016’da Tumblr, Instagram ve Twitter’daki içeriğe [tooltip tip=”strateji yönetim sürecinde birden fazla yöntemin kullanılması”]çok modlu stratejiler[/tooltip] uygulama girişimlerine başlamasından beri dünya sahnesine çıkan en yeni ve en gelişmiş [tooltip tip=”Süreçteki çoğu ya da bütün işlemlerin tek bir işlemci tarafından yapılabildiği model”]multi-model[/tooltip] alay tespit örneklerinden biri olarak değerlendirildi.

Yapay Zekâ Sosyal Medya Özgürlüğünü Kısıtlayacak mı?

Sosyal medya, Türkiye dahil birçok ülkede en önemli kitlesel medya aracı olarak kabul ediliyor. İnsanlar tarafsız ve hızlı bilgiye ulaşmanın en kolay yolunu sosyal medya olarak görüyor. Çünkü kendimizi televizyon izlerken, gazete okurken ya da radyo dinlerken olduğumuzdan daha özgür ve etkin hissediyoruz. Diğer medya araçlarının sunmadığı birçok avantajla sosyal medya, bizlere kendi paylaşım platformumuzu yaratma fırsatı tanıyor. Peki, sahiden de hissettiğimiz kadar özgür müyüz?

Alaycılığı algılayan yapay zekâ modeli şu an için o kadar da tehlikeli görünmüyor olabilir fakat makalede belirtilen halkın bazı konulardaki tutumlarının kitlesel bazda anlaşılabileceği ifadesi ve Facebook örneği bizlere gelecek hakkında sinyaller veriyor. Sosyal medya şirketlerinin alaycılığı tespit edebilen bir yapay zekâ modelinin geliştirilmesi konusundaki motivasyonunu anlamak güç değil. Hepimiz bu şirketlerin yapay zekânın mizah anlayışını geliştirmek kaygısında olmadığını biliyoruz. Sorumuza dönecek olursak, belki sosyal medyada hissettiğimiz kadar özgürüz olabiliriz ancak bu özgürlük hissi çok uzun süre devam etmeyecek gibi görünüyor. Sosyal medyanın yeni mizah polisi yapay zekâyı niyetimizin gerçekten şaka yapmak olduğuna ikna etmek kolay olmayabilir.

Kaynak: interestingengineering.com

Share:

administrator

Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi 3. sınıf öğrencisi olan İpek, organizasyonların çalışma yapılarını inceleyen projeler içinde yer almayı seviyor. Ayrıca yeni tarifler denemekten ve bunları paylaşmaktan büyük keyif alıyor. Paylaşmak demişken, Gelecek Burada'da hem kendisi öğreniyor hem de öğrendiklerini ve düşündüklerini çoğaltmak için yazıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir