Yarının dünyasında arkadaşlık kurduğumuz robotlardan, siparişimizi getiren otonom araçlara; annemiz gibi beslenme alışkanlıklarımızı takip eden buzdolabımızdan yağmurda sığındığımız şemsiyemize kadar birçok günlük yaşam nesnemiz bizim verilerimize sahip olacak.

Bugünün dünyasında ise gelecekte bu ürünlerin sahipleri olma ihtimali bir hayli yüksek olan sosyal medya devleri tüm zevklerimize, alışkanlıklarımıza, konuşmalarımıza ve ‘hayallerimize’ sahip durumda. Biraz komplo teorisi gibi dursa da açığa çıkan Facebook – Cambridge Analtyca olayından sonra tekrar fark ettik ki Bugünün dünyasında 3. Partilere verdiğimiz bilgiler pek de güvende sayılmaz. Bu şirketlerin bu bilgileri kötü niyetle kullanabileceği gibi bir çöplük haline gelmiş sosyal medya geçmişimiz de gelecekte bizim için sorun yaratabilir.

İşte bu noktada bugün sosyal medya hesaplarımızı veya mail geçmişimizi silmek; alıp başımızı güneye, elektriğin ‘nimet’ olduğu yere gitme hayaline kapılıyoruz.

Bu tarz güney hayallerini engelleyen unsurların başında ‘bu geçmişin peşimizi bırakmamasından korkmamız’ geliyor ise Vanish bu sorunda bize oldukça yardımcı oluyor.

Facebook, Instagram, Twitter, Whatsapp, Tumblr, Reddit, LinkedIn, Snapchat, Telegram, Pinterest, Eski mail adresleri ve VK gibi önemli platformlarda arşivinizi nasıl talep edeceğinizi ve hesabınızı silerek piyasadan nasıl çekileceğinizi kısa şekilde, link desteğiyle ve madde madde anlatan Vanish, yakın geleceğin Evham konusu kişisel gizlilik konusunda bugünden önlem almanızın önemini hatırlatıyor.

Vanish konusundaki yorumları incelemek istiyorsanız, ProductHunt sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir