Sosyal izolasyon sürecinde birçok kişinin evden çalışmaya başlamasıyla işe gitmek için evden erken saatlerde çıkmayacak olmak ilk başta kulağa çok cazip gelse de her çalışanın evde uygun koşullara sahip olmayacağını göz önünde bulundurduğumuzda bu durum bir dezavantaja dönüşebilir.

Sürekli telefon görüşmeleri yapması gereken bir telekomünikasyon şirketi çalışanı olduğunuzu düşünün, her dakika telefon görüşmesi yapabilecek uygun bir ev ortamına sahip olamayabilirsiniz. Ya da dijital platformlara taşındığımız bu süreçte katılmamız gereken online toplantılar sırasında her an bir bölünme yaşayabileceğimizi düşündüğümüzde bu kesintiler çok olası olduğunu söyleyebiliriz.

Evde sessizliği sağlamak her an kolay olmayabiliyor. Bu kapsamda birçok şirket uygulamalarında iyileştirmelerde bulunarak dış etkenlerin görüşmeleri bölmemesi için yeni özellikler geliştirmeye başladı. Örneğin daha önce Discord uygulamasının görüşmeler esnasında çevredeki sesleri bastırabilecek bir özellik tanıttı. Aynı şekilde Google görüşmelerimiz esnasında internet sorunlarından kaynaklanabilecek ufak tefek kesintileri konuşma parçacıklarıyla tamamlayabilecek bir yapay zekâ geliştirdi.

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/sosyal-izolasyon-surecinde-iletisime-yon-veren-yapay-zeka-girisimleri/”]Sosyal İzolasyon Sürecinde İletişime Yön Veren Yapay Zekâ Girişimleri[/button]

Şimdiyse Tempo şirketi tarafından yeni hayata geçirilen TempOda isimli bir evden çalışma kabini sunduğu özelliklerle kullanıcılarının günlük çalışma rutinlerini evden gerçekleştirebilmelerini kolaylaştırıyor.

Bu kabinlerin en temel özellikleri:

  • bilgi güvenliği standartlarının sağlanması
  • ses geçirmeme özelliğini güçlendiren yalıtım
  • havalandırma sistemi düzenlemesi
  • şifreli giriş kapısı
  • panik butonu
  • one vision cam (delikli folyo kaplama olarak da adlandırılan bu uygulama dışardan bakıldığında içerinin görülmesini engellerken, içerden dışarının görülmesini sağlar.)
  • engelli çalışanlara uygun bir çalışma alanına sahip olması
Sosyal İzolasyonda Evden Çalışma Kabini: TempOda
Kaynak: TempOda

Bu kabinlerin engelli çalışanları göz önünde bulundurarak tasarlanan ergonomik yapısı, tekerlekli sandalye yerleştirme imkanı sunuyor. Şirket ayrıca masa tasarımının da aynı ergonomik amaçlara uygun olarak tasarlandığını belirtiyor.

1,45 m² genişliğe sahip kabinin kurulumu şirket tarafından 1,5 saat içinde gerçekleştiriliyor ayrıca satın almaya ek olarak 3 aydan 24 aya kadar kabin kiralama seçenekleri de sunuluyor.

Sosyal İzolasyonda Evden Çalışma Kabini: TempOda
Kaynak: TempOda

Şirket yakın gelecekte ürettikleri kabinlerini metro duraklarına, kafelere ve kamu alanlarına yaymayı hedeflediğini söylüyor.

Sosyal izolasyonun boyutlarını genişleten bu girişim evden çalışma ortamına katkı sağlayabilecek olsa da gelecekte yaygınlaşmasıyla insan etkileşimlerini azaltabileceği gibi birtakım endişeler de yaratmıyor değil. Sosyal mesafemizi koruyarak gerçekleştirdiğimiz etkileşimlerimizi gün geçtikçe kaybetmek sosyo-psikolojik etkileriyle toplumları derinden etkileyebilir.

Kaynak: Webrazzi

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi 4. Sınıf öğrencisi olan İrem; eğitim teknolojileri ve psikolojisi, sosyal psikoloji, dil öğreniminde teknolojinin etkisi gibi alanlarda öğrenime ve paylaşıma olan ilgisiyle beraber geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir