Genel göreliliğin matematiği, uzay-zamanda kestirme yolların var olabileceğini öne sürer. Bu kestirme yollar, bir kağıdın ikiye katlandıktan sonra pipetle delinmesine benzer; pipetin içindeki yol bir solucan deliğidir. Bu yolla yıldızlar arası veya galaksiler arası yolculuk yapmanın mümkün olabileceği yıllardır söylenmekte.

Ancak Harvard fizikçisi Daniel Jafferis’in çalışmalarına göre, solucan delikleri bir tür galaktik kestirme değil. Geçtiğimiz günlerde, Denver’da, Amerikan Fizik Topluluğu (American Physical Society) Nisan Toplantısı düzenlendi. Düzenlenen bu toplantıda sunulan çalışma, solucan deliklerinin var olduğunu ancak matematiksel olarak kısa bir yol olmak yerine daha uzun bir yol olabileceğini öne sürüyor.

Nisan toplantısında Jafferis, “Solucan delikleriyle seyahat, direkt seyahatten çok daha uzun sürüyor, bu yüzden uzay yolculuğu için kullanışlı değiller.” diyor.

Çalışmanın asıl önemi, kütle çekimi ile kuantum mekaniği arasındaki bağlantıyı bulma ihtimalinde yatıyor. Yıllardır üzerinde çalışılsa da henüz bir kuantum kütle çekimi teorisi bulunabilmiş değil. Bu bakımdan, çalışma oldukça değerli görünüyor.

Bugüne kadar, solucan deliklerini formüle dökme işi büyük bir engelle karşılaşıyordu. Bu engel, tutarsız görünen bir negatif enerjiydi. Bu yeni çalışmada ise kuantum alan teorisi kullanılarak bu tutarsız engelin üstesinden gelindi. Jafferis, bu çalışmanın bilim insanlarına kuantum kütle çekimi ve kuantum mekaniğini teorize etmede yeni bir bakış açışı sunacağını düşündüğünü söylüyor.

Kaynaklar: Futurism, Newswise, Bilimfili

Share:

administrator

Şu an fizik öğrenimi gören ve kalan zamanlarında yazan, çizen, dans eden ve geleceğini inşa eden ortalama bir birey

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir