Disiplinlerarası sanatçı Dr. Heather Dewey-Hagborg, Stranger Visions isimli çalışması ile umumi alanlardaki saç, sigara izmariti, sakız gibi kişisel ürünleri toplayarak biyopolitik bir farkındalık yarattı.

Gelişen teknoloji ile birlikte gerek kamera sistemleri, gerek sosyal medya girişleri gerekse biyokimliğimiz yüzünden kendimizi tamamen devlete veya diğer güçlere teslim ettiğimizi, kişisel gizliliğimizin yavaş yavaş yok olduğunu sürekli dile getiriyor, evhamlanmaya devam ediyoruz. Bu konuya dikkat çekmek isteyen sanatçı da, halka açık alanlarda topladığı bu kişisel ürünlerden çıkardığı DNA kalıntıları ile insanların yüzünü modelleyip bir sergi oluşturmuş.

Yaklaşık 5 yıl önce yapılan bu çalışma; DNA analiz teknolojilerinin ne kadar tehlikeli bir noktaya varacağına dikkat çekiyor olmasıyla güncelliğini koruyor, zira artık bir soybilimcinin 1 yıl içerisinde 9 davayı DNA sayesinde çözerek polise yardımcı olduğunu biliyoruz.

Dokunduğumuz her nokta, paylaştığımız her kelime, önünden geçtiğimiz her kamera reklam stratejileri, politik amaçlar veya kişisel saldırı gibi birçok konuda aleyhimize ‘kanıtlar’ topluyor olacak. Bu sorunlarla baş etmeye çalışan girişimler olsa da gelecekte nasıl bir yol izlenecek henüz kestirmek mümkün değil. Biz, evham kategorimizde bu teknolojilerin olumsuz noktalarına odaklanmaya devam ediyoruz. Ancak bu içerik, bir ilham içeriği olarak, gelişen teknolojilerin sanatsal veya farkındalık yaratmak amaçlarına nasıl hizmet edeceğini göstermesi açısından bizim için daha önemli.

Kaynak: Yiğit Ahmet Kurt

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir