Üretimden ulaşıma her alanda adından en az bir defa bahsettiğimiz yapay zekâ, söz konusu sanat olduğunda ne kadar söz sahibi? Berlin’de bir yapay zekâ geleceğin sokak sanatını yaratmak için dünyanın dört bir yanından 12 sanatçıyla beraber bu soruya cevap vermek için çalışıyor.

Çizim yapmak için önce kafanızda bir model şekil tasarlarsınız sonra bunun üzerine çalışır ve fikrinizi geliştirirsiniz. Geriye aklınızdakini nasıl tasvir edeceğinize karar verip çalışma alanınıza yansıtmak kalır. Yakın zamana kadar bu yaratım süreçleri sadece insanlara özel kabul ediliyordu, ancak bu artık doğru değil.

 

MEISTERSTÜCKE adı verilen çalışma için yapay zekâyı beslemek amacıyla 12 sanatçının Instagram hesabı görsel veri seti olarak kullanıldı ve yapay zekâ 3 boyutlu illüstrasyonlar, fotoğraflar, grafitiler gibi öğrenmesini pekiştirecek materyallerle eğitildi. Berlin tasarım stüdyosu Waltz Binaire tarafından programlanan makine önce verileri sayılara aktarıyor daha sonra aldığı bilgilerdeki kalıpları, bağlamları ve şekilleri tanımlıyor. Ugly Worldwide mahlaslı yaratıcı Jazzelle Zanaughtti önderliğinde 12 MEISTERSTÜCKE oluşturuldu ve kentsel sanatın sokak sanatçılığının geleceğinin nasıl görüneceği konusunda ipuçları verdi. Ayrıca sonuçlar projeden ilham alan ve takip eden Instagram kullanıcıları için resmi canlandıran etkileşimli bir yüz filtresi de içeriyor.

MEISTERSTÜCKE hem Berlin Kreuzberg’te projeksiyon duvar resmi olarak hem de internette sanal sergi olarak yer alacak. Dünyanın dört bir yanından katkıda bulunan sanatçılar Antoni Tudisco, Tony Futura, RAWS ve Andrea Wan gibi çağdaş yaratıcıları da içeriyor.

Gelecek kavramını genelde sadece toplumsal düzene etkileri veya tüketim toplumunun ihtiyaçlarına nasıl çare olacağı konusunda tartışıyoruz. Oysa değişen dünya düzeninde görsel ve işitsel sanata dair her alanda devrimler yaşanmaya başladı bile. Bu yenilikler hayat tarzımızın yanında estetik algımızı ve sanat anlayışımızı da zaman içinde değişime uğratacak gibi görünüyor. Bu bağlantı ile sergiye ulaşabilir veya proje hakkında daha çok bilgi alabilirsiniz:
Kaynak: Futurism

Share:

administrator

Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi olan Kardelen, yeni filmler ve müzikler keşfetmenin yanında teknolojik yenilikleri takip etmekten büyük keyif alıyor ve kendisine ilginç gelen şeyleri Gelecek Burada için yazıyor çiziyor, hatta bizzat Gelecek Burada'nın podcast yayınlarını yürütüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.