Snapchat deneme sürümünü yayınladığı “Here for you” adlı yeni özellik ile kullanıcıların psikolojik destek kaynaklarına ulaşmasını hedefliyor. Stres altında olduğunu belirten ifadeler kullanan kullanıcılar, destek amaçlı hazırlanan içeriklere yönlendirilecek. Örneğin, “anksiyete” kelimesini Snapchat’te aratan bir kişi, yeni tasarlanan ve anksiyete etkilerini azaltmayı hedefleyen Chill Pill adlı kısa videolara yönlendirilecek. Benzer şekilde stres, yas, depresyon, intihar söylemleri ve zorbalık gibi başlıklar da bu kapsama dahil olacak.

Snapchat here for you özelliği ile kullanıcılara psikolojik destek sunacak

Peki bu özellik etkili bir şekilde kullanılır mı?

Snapchat, diğer sosyal medya platformlarından farklı olarak, kalıcı olmayan paylaşımlar sayesinde birçok genç için en kişisel bilgilerin bile rahatlıkla paylaşılmasına olanak veriyor. Paylaşımların bir gün sonra kaybolduğu, ekran görüntüsü alındığında kişinin haberdar edildiği bir ortamda gençler oldukça gizli ve özel sorunlarını dahi burada paylaşabiliyor. Milenyum kuşağı ve Z kuşağının ana kitleyi oluşturduğu bu platformda şirketin kendi araştırmaları sonucunda, gençlerin psikolojik problemlerini paylaşma eğiliminin daha yaşlı nesillere göre oldukça yüksek olduğu belirtiliyor.

Henüz uygulamanın hayata geçip geçmeyeceği net değil, ancak Facebook, Instagram ve Twitter’ın ardından Snapchat de muhakkak kullanıcıların ruh sağlığı üzerinde aktif sorumluluk üstlenmeye başlayacaktır.

Kaynak: Technology Review

 

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Öykü, gastronomiye ve mutfak sanatlarına meraklı, ekonomi ve politikaya ilgili ve aynı zamanda veri çağında geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir