Sıcaklar artarken ortamı serinletmek için aklımıza gelen ilk düşünce klimaları açmak oluyor. Hem yer küreye hem de sağlığımıza zarar vermesine rağmen klimaları kapatmayı pek tercih etmiyoruz. Bu nedenle bulunduğumuz ortam şartlarını dünyaya ve kendimize zarar vermeden iyileştirme adına Singapur’da sevindirici ve yapımı oldukça kolay bir proje tanıtıldı. 2019 Sürdürülebilirlik Ar-Ge Kongresi’nde Singapur’daki Konut ve Geliştirme Kurulu (HDB), Evonik (SEA) ile anlaşma sağladıklarını ve 3B baskı yapı bileşenlerini etkinleştirmek için birlikte ön beton karışımı üzerinde çalışma yaptıklarını açıklamıştı.

HDB sıcaklığa karşı daha iyi koruma sağlamak için şehir sakinlerinin dairelerinin çatısına 3 boyutlu basılabilir, silikon esaslı bir malzeme dahil etmeyi planlıyor. Sürdürülebilir, yanıcı olmayan, hidrofobik (su geçirmez) ve basınca dayanıklı silikon esaslı bu malzeme iyi bir ısı yalıtım özelliği sergileyerek sıcaklık değerlerinde 2 santigrat derecelik bir fark yaratıyor. Singapur’da denemeler önümüzdeki yıl başlayacak ve kullanılan malzeme başarılı olduğu takdirde binanın diğer alanlarında da kullanılacak.

Evlerin yapımında 3B baskının kullanılması inşaat endüstrisindeki niteliksiz iş gücünü iyileştirerek daire inşa etmek için harcanan zamanı yarı yarıya düşürecek ve alıcılara sınırsız tasarım seçeneği sunacak. Bu çalışmalar kentin “yaşanabilirliğini” korurken iklim değişikliği gibi meselelerin de önemsendiği anlamına geliyor. Akıllı şehirlerin revaçta olduğu geleceğimizde özellikle belediyelerin benzer çalışmaları takip ederek örnek alması gerekiyor.

Kaynak: channelnewsasia

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.