Süper bilgisayar kullanarak 12 milyon galaksi içeren 8 milyon sanal evrenli bir simülasyon çalıştıran bilim insanları yıldızların düşünülenden daha önce oluştuğunu ve büyük kara delikler ile patlayan yıldızlardan doğan enerjinin yeni yıldız oluşumunda tahmin edilenden daha az etkili olduğunu keşfetti.

“Evrende daha da geriye gittikçe karanlık maddenin daha yoğun olmasını ve dolayısıyla gazın daha da sıcak olmasını bekliyorduk. Bu yıldız oluşumu için kötü, bu yüzden erken evrendeki birçok galaksinin uzun zaman önce yıldız oluşturmayı bırakması gerektiğini düşünmüştük. Başka bir deyişle, galaksilerin düşündüğümüzden daha erken zamanda yıldızları oluşturdukları sonucuna varmak zorundayız. Vardığımız sonuç; süper kütleli kara deliklerin ve patlayan yıldızların yarattığı enerjinin, boğucu yıldız oluşumunda, teorilerimizin öngördüğünden daha az verimli olduğudur.” -Peter Behroozi

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/yildizlar-nasil-dogar/”]Yıldızlar Nasıl Doğar?[/button]

12 milyon galaksiyi kapsayan bu simülasyon bilim tarihinde bir ilk olsa da henüz yüz milyarlarca galaksinin bulunduğu evren için yeni bir başlangıç sayılır. Gelecekte, kuantum bilgisayarlarımız ile sadece simülasyon değil bu galaksilere seyahat yolunun açılması hayalini kuruyoruz.

Kaynak ve ileri okuma: Futurism

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir