Sikkim, Himalayalar’ın tepesindeki 610 binlik nüfusu ve Gangtok isimli başkenti ile Hindistan’da küçük bir eyalet.

Her ne kadar ismini filmlerde duymuş ve mizah konusu haline getirmiş olsak da Sikkim; 1998 yılında Hindistan’da naylon poşet kullanmayı yasaklamış ilk eyalet olarak tarihe geçen, bugün ise devrimsel bir karar ile [tooltip tip=”Universal Basic Income veya Unconditional Basic Income kısaca devletlerin vatandaşlarına koşulsuz ve karşılıksız şekilde maaş vermesini ve karşılığında daha huzurlu, üretken bir toplum oluşmasını hedefler. Robotların işleri devralacağı bir gelecek senaryosunda gerçekleşmesi muntemel proje UBI’dir.”]evrensel temel gelir[/tooltip] uygulayacağını açıklamış, yaşayan bir bölgedir.

Sikkim’de bulunan, Hindistan’ın 100. havalimanı olarak inşa edilen Pakyong Airport

Sikkim’i yöneten parti olan SDF’nin (Sikkim Democratic Front) 2019 seçimleri için en önemli vaadi olan Universal Basic Income, Kabile İşleri Bakanı olan Prem Das Rai tarafından açıklandı. Projenin 2022 yılından itibaren geçerli olmasının beklendiğini söyleyen Rai, Sikkim’in yılda 2200 MW elektrik ürettiğini ve bunun gelecek yıllarda 3000 MW’a çıkacağını, bu sayıdan sadece 200-300 MW’ın bölge tarafından kullanılarak geri kalan kısmın özel şirketlere satılmış olacağını söyledi. İşte hükümetin 610.577 vatandaşından her birine karşılıksız olarak vereceği paranın ana kaynağı da burası olacak. Eğer gelecek yıllarda daha fazla kaynağa ihtiyaç olursa bu sefer de bölgenin yaklaşık 2,5-3 milyonluk yıllık turist sayısından faydalanılacak.

Bu tarz bir projenin en çok gençler için iyi olacağını söyleyen Rai, para kazanma kaygısı olmadan yaşayan gençlerin hayallerindeki işi seçmek ve istediklerini üretmek için oldukça faydalı olacağını düşünüyor.

Evrensel temel gelir uygulamasının daha önce Hindistan’ın farklı şehirleri başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde defalarca denendiğini hatırlatmakta fayda var. Kanada’nın Ontario eyaletinde 1 yılın ardından ve Finlandiya’da 2 yılın ardından sonlanan denemelerin beraberinde bugün Amerika Stockton’da hâlâ devam eden bir örneğini de görüyoruz.

Robotların işleri ele geçirdiği bir dünyada işsiz kalan insanların huzur bozacak şekilde yaşamasını engellemek; bilim, sanat ve felsefe alanında -tıpkı Antik Yunan gibi- gelişmiş bir toplum yaratabilmek adına düşünülen çözümlerden birisi olan Universal Basic Income ciddi anlamda hayatımıza girmeye başladı. Onlarca yıldır farklı yerlerde farklı amaçlarla denenen halka karşılıksız maaş verme kültürü farklı sebeplerle iptal edilmiş veya devam ettirilmiş olsa da bugünün dünyasında tekrar tekrar denemek, yeni çözüm yollarını fark etmemize olanak sağlayabilir.

“It’s not just a feasible idea, but a very positive idea”

Kaynak ve ileri okuma: Indian ExpressWashington Post

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir