Nisan 2017’de bileğindeki Bitcoin, Akbil ve kredi kartı fonksiyonlarıyla karşımıza çıkan Meow-Ludo Disco Gamma Meow-Meow (tamamen, yasal, gerçek ismi), bir süre bu fonksiyonlarıyla sıkıntısız şekilde yaşadıktan sonra Avustralya hükümeti ve Opal Card tarafından kullanıcı sözleşmesini ihlal ettiği gerekçesi ile mahkemeye davet edilmişti.

Geçtiğimiz günlerde 220 Avustralya Doları cezaya çarptırılan ve 1000 Avustralya Doları da mahkeme masraflarını ödemek zorunda kalan Meow-Meow kararın gereksiz olduğunu, Opal Card’I çip olarak kullandığını söyleyerek itiraz edip birkaç ay içerisinde 220 dolarlık cezadan kurtuldu ancak mahkeme masraflarını hala ödemek zorunda.

Şehir içi seyahat kartının yüklenici şirketi Opal’in kullanım koşullarında yazan “Opal Kartı yanlış kullanmayın, ortadan kaldırmayın, değiştirmeyin, kurcalamayın veya kasıtlı olarak hasar vermeyin” maddesini ihlal eden bu inovatif çalışma yüzünden yaklaşık 638 euro ödeyecek olan yazılımcı, mahkemeyi meşgul etmekten hoşnut olmasa da hakkını aramaya devam ederek “moral savaşını kazandım” dedi.

Geçtiğmiz yıllarda Science Party isimli bir siyasi partide basin sözcülüğü görevini de üstlenen Meow-Meow ismiyle fazlaca gündeme gelmiş ve dikkatleri üzerine çekmişti.

“Bitcoin adresim baş parmağımda, seyahat kartım (Opal card) elimin tam üzerinde, kartvizitim (iş kartı) ise bileğimde”

Giyilebilir teknolojilerin hayatımızın merkezine oturması, biyokimliğimizin araç olarak kullanılması, 3B yazıcılar ve blockchain gibi teknolojiler sayesinde üzerimizde daha az nesne taşıyacağımız ve daha özgür hareket edebileceğimiz bir kültüre doğru ilerlerken iyi niyetli bir yazılımcının böyle bir ceza alması biraz üzücü. Ancak yeni teknolojilerin bu tarz ‘kurbanlar’ ile hayatımıza entegre olduğu da bir gerçek.

“Bazı bankalar (Bank West) özel bir mastercard yüzüğü takmanıza izin veriyor. Bununla vapura basabiliyorum. Fark nerede? Neden bu serbest de benimki yasak? Bunu modifiyet etmeyi seçtiğim için mi? Uluslarası bir şirket olmadığım için mi?

İleri okuma: Buzzfeed

Not: Kapaktaki görsel temsilidir

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir