Karavanlar gezmekten ve yeni şeyler deneyimlemekten hoşlanan her insanın hayalidir. Dört teker üzerinde giden, istediğiniz yerde ve zamanda uyuyabildiğiniz yürüyen bir ev kimin hoşuna gitmez ki? Bir de bu aracı sürmenize gerek kalmasaydı, kendi kendine gidebilseydi işte o zaman gerçekten tadından yenmezdi. Direksiyon başında geçireceğiniz birkaç saatin yerine Netflix’ten 3-4 bölüm daha fazla dizi izlediğinizi veya e-postalarınızı kontrol etmek için daha geniş bir zamana sahip olduğunuzu düşünün. İşte Toronto merkezli tasarım stüdyosu Aprilli bu senaryoya odaklanıyor.

“Otonom Seyahat Suiti” adını verdikleri tasarımları adından da anlaşılabileceği üzere tekerlekler üzerinde kendi kendine giden ve içinde uyuyabileceğiniz bir hareketli otel odası. İçinde uyumanız için yatak, ihtiyaçlarınız için bir tuvalet ve bir çalışma alanı bulunuyor. Yani ne yapmak istediğiniz tamamen size kalmış, birkaç saatlik çalışmadan sonra yatağınıza uzanıp yarım bıraktığınız filminizi tamamlayabilirsiniz. Ve işin en güzel yani bunu hâlihazırda seyahat ederken yapabiliyor olmanız.

 “Geçen yıl eşimin iş nedeniyle oldukça çılgın bir seyahat programı vardı ve cidden uykudan yoksun kalıyordu. Bir noktada şehirler arası seyahat süresinin aslında uyumak veya çalışmak için ne kadar değerli olduğunu fark ettim. Hatchback aracının arka tarafına ince bir IKEA yatağı koymayı denedim ve içinde uyumak için ne kadar rahat olduğunu anladım. Ve bu da bana mobil iç mekanların gelecekte nasıl güçlü bir potansiyele sahip olabileceğini gösterdi.”

-Aprilli’nin kurucu ortağı Steve Lee

 

Autonomous Travel Suite from Aprilli on Vimeo.

 

Ayrıca Lee şu anda Otonom Seyahat Suiti’nin gelişimini hızlandırmak için otomobil ve otel endüstrisinin öncüleriyle görüşmelerini sürdürdüklerini de ekledi. Yaklaşık olarak 2025-2030 yılında birkaç büyük şehir arasında seyahatlere başlanacağını öngörüyorlar.

Lee’nin söylediği gibi mobil iç mekanlar ilerleyen dönemlerde çok daha yaygınlaşacak. Bir süre sonra sadece çalışmak ve uyumak değil günlük hayatımızda yer verdiğimiz çoğu aktiviteyi seyahat vaktimizle birleştirmek isteyeceğiz. Bu da çok farklı konseptlerin önünü açabilir örneğin mobil spor salonları, mobil yoga dersleri gibi. Peki gerçekten olacak mı, ne zaman kullanılmaya başlanacak? Ne yazık ki, bu “Otonom Seyahat Suiti” şu an için sadece bir kavramdan ibaret. Fakat yakın gelecekte önünü açabileceği gelişmeleri düşündüğümüzde kavram ama ne kavram be diyoruz. Sonuçta kasiyersiz marketler, robot barmenler veya otomatik bir çiftlik fikri de başlarda herkese çılgınca geldi fakat şu an hepsi gerçek. Hayal gücümüzün ve düşündüklerimizin bir sınırı olmamalı, eğer mevcut bilgilerimizle hayal edebiliyorsak bir gün şartlar müsait olduğunda gerçekleştirmemiz için hiçbir engelimiz yok demektir. Ve eğer bunun için gerçekten kararlıysanız teknoloji sizin daima en büyük destekçiniz olacaktır.

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/?s=otonom+ara%C3%A7″]Otonom araçlar hakkında ileri okuma yapmak için tıklayın[/button]

Kaynak: Digital Trends

Share:

administrator

Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi olan Kardelen, yeni filmler ve müzikler keşfetmenin yanında teknolojik yenilikleri takip etmekten büyük keyif alıyor ve kendisine ilginç gelen şeyleri Gelecek Burada için yazıyor çiziyor, hatta bizzat Gelecek Burada'nın podcast yayınlarını yürütüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.