Sesli asistanlar günlük hayatımızda giderek önem kazanıyor. Michigan Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, konuşarak komut verdiğimiz bu cihazların lazer ışık ile kontrol edilebildiğini tespit etti. Bu gelişme, evde birçok komut için kullanılan bu cihazların uzaktan da kontrol edilebileceğini gösteriyor.  Örneğin, “Tamam Google, garaj kapısını aç.” diyerek bir garaj kapısını açabiliyoruz, peki bu işlem evin oldukça uzağından bir lazer ile gerçekleştirilebilir mi?

Michigan Üniversitesi’nden Daniel Genkin akıllı mikrofonun diyaframına çarpan ışık huzmesinin, bir konuşma gerçekleştiğinde cihazın ses tarafından etkinleştirilmesindeki etkiyi yaratabildiğini söylüyor. Araştırmacılar Google Home, Google Nesr Cam IQ, Amazon Echo, Echo Dot ve Show, Facebook’un Portal Mini’si, iPhone XR ve 6. nesil iPad gibi birçok sesli asistan cihazının güvenlik açığını test etti. Genellikle akıllı hoparlörler varsayılan halde kimlik doğrulaması istemezken sadece Apple’ın cihazlarını bu konuda istisna olarak sayabiliriz. Bahsedilenleri denemek isterseniz bir lazer, lazer sürücüsü ve ses güçlendirici alarak bu testi yapabilirsiniz.

A Google Home smart speaker photographed on a kitchen counter, taken on January 9, 2019. (Photo by Olly Curtis/Future via Getty Images)Mutfakta yer alan bir Google Home akıllı hoparlörü,9 Ocak, 2019. (Fotoğraf:Olly Curtis/Future ,Getty Images)

Araştırmacılar, Google Home cihazlarının ve birinci nesil Echo Plus’ların 110 metreden kumanda edilebildiğini ortaya koydu. Şu ana kadar bu açıktan yararlanılarak bir güvenlik sorunu yaşanmadığını kaydeden ekip, yine de potansiyel tehlikelere karşı tedbir olarak bu cihazların dışarıdan görülmeyecek yerlere konulmasını öneriyor.

Son 5 yılda akıllı sesli asistanların pazardaki yeri inanılmaz derecede yükseldi. Teknoloji marketleri araştırmacısı Canalys’e göre ikinci çeyrekte 26,1 milyon akıllı hoparlör satışı yapıldı. Bu sektörün öncüsü olan Amazon, Nisan ve Haziran ayları arasında yaklaşık 6,6 milyon satış ile pazarın dörtte birini elinde tutuyor. Amazon ve Google sözcüleri konuyu değerlendirdiklerini belirtirken, Apple hala sessizliğini koruyor.

 

Kaynak: CNN

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Öykü, gastronomiye ve mutfak sanatlarına meraklı, ekonomi ve politikaya ilgili ve aynı zamanda veri çağında geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir