Genellikle hiç görmeden konuştuğumuz ya da sadece dinlediğimiz bir insanın sesine göre hayalimizde bir görüntü canlandırırız. Büyük gözler, hokka burun, geniş yanaklar, küçük bir çene…Ancak bu sadece zihnimizde sınırlı kalan bir görüntüdür. Gelişen teknoloji ile beraber yapay zeka (AI) bir ses klibi kullanarak hiç görmediğiniz bir kişinin dijital görüntüsünü oluşturabiliyor.

Speech2Face olarak adlandırılan bir sinir ağı – insan beynine benzer bir şekilde “düşünen bir bilgisayar” – bilim insanları tarafından, 100.000’den fazla farklı insanın konuştuğunu gösteren milyonlarca referans video ile eğitildi. Eğitim veri seti yalnızca YouTube’dan gelen eğitim videolarını temsil ettiğinden tüm dünya nüfusunu eşit bir şekilde temsil etmiyor. Speech2Face bu veri kümesinden vokal ipuçları ile insan yüzündeki belirli fiziksel özellikler arasındaki ilişkileri öğrendi. Daha sonra Al, sese uyan fotogerçekçi bir yüz modellemek için ses kliplerini kullanmaya başladı.

Speech2Face tarafından üretilen hepsi nötr ifadelere sahip yüzler seslerin arkasındaki insanlarla tam olarak eşleşmiyor fakat görüntüler, araştırmaya göre genellikle bireylerin doğru yaş aralıklarını, etnik kökenlerini ve cinsiyetlerini yakalıyor. Algoritmanın yorumlamaları mükemmel olmaktan uzak. Speech2Face, dil değişkenleriyle karşılaştığında “karma performans” sergiliyor. AI, Çince konuşan bir Asyalı adamın ses klibini dinlediğinde, program ortalama bir Asyalı yüzünün görüntüsünü oluşturuyor. Bununla birlikte, aynı adam İngilizce olarak farklı bir dilde konuştuğunda, AI beyaz bir adamın yüzünü yaratıyor. Algoritma ayrıca, düşük tiz sesleri erkek yüzlerle ve yüksek tiz sesleri kadın yüzleriyle birleştirerek cinsiyetçi bir yaklaşım gösteriyor.

Neyse ki, AI -henüz- belirli bir bireyin yalnızca sesini temel alarak neye benzediğini tam olarak bilmiyor. Algoritma, bireysel özelliklerden ziyade cinsiyet, etnik köken ve yaşa dayanarak yüzleri birleştiriyor. Böylelikle yalnızca belirli kişilerin imajlarını üretmeden ortalama görünüşlü yüzler üretiliyor.

Bu da ilginizi çekebilir:

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/samsungun-yapay-zekasi-tek-fotograf-ile-sahte-video-olusturabiliyor/”]Samsung’un Yapay Zekası Tek Fotoğraf ile Sahte Video Oluşturabiliyor[/button]

 

Kaynak: livescience

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir