Sanal gerçeklik (VR) gün geçtikçe artmakta beraber dokunsal duyu sorununu da beraberinde getirmekteydi. İsviçreli araştırmacılar, VR kullanıcılarının sanal dünyalardaki nesnelere dokunmalarını sağlayabilen giyilebilir, sensörle dolu ikinci bir cilt geliştirdi. École Polytechnique Fédérale de Lozan’ın (EPFL) Yeniden Yapılandırılabilir Robotik Laboratuarı (RRL) ve Yumuşak Biyoelektronik Arayüzler Laboratuvarı (LSBI) araştırmacıları sayesinde dokunma hissi sorunu aşılabilir bir hâle geldi.

Soft Robotics dergisinde yayınlanan bir makalede, bilim insanları VR kullanıcısı tarafından giyilebilecek ultra ince ikinci bir derinin ayrıntılarını yayınladı. 500 nanometre kalınlığındaki yapay cilt mevcut dokunsal geri bildirim sistemlerinden daha karmaşık ve daha az rahatsız edici özelliklere sahip. Araştırmacılar gerilim sensörleriyle cilt deformasyonunu sürekli ölçerek yardımcı olan gerçekçi bir dokunma hissi yaratmak için bir dizi yumuşak sensör ve aktüatör tasarlamış. İnşa edilen prototip, 100Hz frekansında gerçek zamanlı geri bildirim ve kuvvet duyarlılığı sunuyor. 

Kaynak: techradar

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir