Maymun ve insan zekası arasındaki ilişki, bu ilişkinin geçmişi ve geleceği her zaman büyük bir tartışma ve merak konusu olmuştur. Pekin ve Kyoto üniversiteleri tarafından gerçekleştirilen deneyler, maymunların bazı durumlarda insanlardan daha zeki olabileceğini gösteriyor. Araştırmacılar, 4 yaşındaki bir çocuğun taş-kağıt-makas oyununda bir şempanze ile aynı zekaya sahip olduğunu iddia ediyor.

Primate Araştırma Enstitüsü’nde yaşayan 7 şempanze üzerinde gerçekleştirilen deneyler, olayı tüm gerçekliğiyle gözler önüne seriyor.

Maymunlar, aslında insanlardan daha yavaş öğreniyor ancak oyunda daha iyi bir performans sergiliyor. Örneğin maymunların taş-kağıt-makas oynamayı öğrenmeleri tam 307 oturum sürerken 6-8 yaş arası insanlarda (Şempanzeler için yaş bilgisi verilmemiş) bu süre yalnızca 5 oturum sürmüş.

Şempanzeler, deney süresince, bilgisayar ekranında kendilerine gösterilen eşyaların birbirleriyle ilişkisi konusunda eğitilmiş. Bu eğitimler sonucunda denekler, artık hangi nesnenin diğerinden güçlü olduğuna karar verebilecek duruma gelmiş.

Örneğin şempanzelere bilgisayar ekranında kağıt simgesi gösteriliyor; şempanze bu simgeyi tanıyarak, kağıda taşla mı yoksa makasla mı karşılık vereceğini düşünüyor. Ardından makası seçiyor. Ve zafer… İşte bu, maymunların öğrenme yeteneği sayesinde mümkün oluyor.

Bilim insanlarının gerçekleştirdiği bu çalışma ileride birçok deneye ön ayak olacak gibi görünüyor. Kimi kaynaklarda maymunların IQ seviyesinin 106 ya kadar çıkabildiği belirtiliyor. Uzun vadede (yüzyıllar sonra) maymunların evrimleşerek çok daha ileri bir zeka seviyesine ulaşması mümkün görünüyor.

Kaynak: newatlas.com

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir