Size özel olarak üretilen 3B baskı giyilebilir cihazlar düşünün. Bu cihazlar asla şarj gerektirmeden her daim üzerinizde bulunabilecek ve akıllı saatler gibi verilerinizi toplayabilecek. Sizce böyle bir cihaz faydalı olur muydu?

Adım sayısından kalp atış hızınıza kadar çok çeşitli verilerinizin toplanmasını sağlayan akıllı saat benzeri cihazlarda sensörler yaygın olarak kullanılıyor. Fakat yaşlı bireylerin sağlık durumlarını takip etmek, kişinin kullanmaya yeni başladığı bir ilacın etkilerini gözlemlemek veya profesyonel bir sporcunun performansını izlemek için Apple Watch benzeri akıllı saatler yeterli olmuyor. Çünkü her ne kadar bu akıllı saatler kullanışlı olsa da bazı problemleri bünyesinde barındırıyor. Sürekli şarj etme gereksiniminin yanı sıra sadece bileğe takılabildikleri için sınırlı sayıda bilgi toplayabiliyor.

Arizona Üniversitesi araştırmacıları, bu problemlerin önüne geçmek için 3B baskı giyilebilir cihazlar geliştirdi. “Biyosimbiyotik cihaz” olarak adlandırılan bu ürünler kişiye özel olarak tasarlanıyor ve kablolu şarj gerektirmiyor.

Şarj gerektirmeyen kişiye özel giyilebilir cihaz

3B Baskı Cihaz Nasıl Çalışıyor?

Kullanıcının vücudunun CT taraması (vücudun iç organları hakkında bilgi veren bir X-ışını tekniğidir) gibi yöntemlerle taranmasıyla verileri toplanıyor ve çeşitli vücut bölümlerine özel 3B giyilebilir cihazlar basılıyor. Bu giyilebilir cihazlar birer fileye benziyor. Neredeyse hissedilmeyecek kadar hafif olması da hem fark edilmeme ihtimalini hem de kullanışlılığını artırıyor. Sadece bileğe takılmakla sınırlı kalmaması da normalde akıllı saatler ile yapılması mümkün olmayan, bireyin fizyolojik verilerinin ölçümüne olanak tanıyor.

Örneğin, eğer sürekli olarak vücudunuzun sıcaklığını ölçmek istiyorsanız, sensörü koltuk altınıza yerleştirebilirsiniz. Ya da herhangi bir egzersiz sırasında pazunuzun nasıl yıprandığını ölçmek için de sensörleri uygun bir yere takabilirsiniz. Cihaz, üretilme ve vücuda takılma şekli nedeniyle bileğe takılan cihazların toplayamayacağı verileri kaydedebiliyor.

Tucker Stuart, biyomedikal mühendisliğinde doktora öğrencisi

Bu cihazlar kullanıcıya özel olarak tasarlandığından aynı zamanda oldukça hassas. Cihazın birey zıplarken, koşarken ve kürek çekerken sıcaklık ve gerginlik gibi parametreleri izleme yeteneği test edildi. Kürek denemesinde, bireylerin kaslarının nasıl deforme olduğuna kadar ince detaylar gözlemlenebildi.

Yeni Giyilebilir Ürünler Kablolu Şarj Gerektirmiyor

Peki kişiye özel basılan bu cihazlar şarj gerektirmiyorsa gücünü nereden alıyor?

Birkaç metrelik menzili olan kablosuz bir sistem burada devreye giriyor. Cihazda aynı zamanda küçük bir enerji depolama birimi bulunuyor. Böylece kullanıcı evinin dışına çıksa bile veriler toplanmaya devam ediyor.

Arizona Üniversitesi mühendisleri tarafından geliştirilen giyilebilir cihaz

Giyilebilir bir cihazı kişiye doğrudan uyarlayan ve cihazın yeniden şarj etmeye gerek kalmadan 7/24 çalışmasına olanak sağlayan yeni bir konsept sunuyoruz.

Gutruf, BIO5 Enstitü üyesi

Ürünün endişelendiren tek yönü kişisel verilere olan erişiminin herhangi bir probleme yol açması. Öte yandan, evde tek başına yaşayan yaşlılara büyük kolaylıklar sağlayabilecek bir ürün. Satışa sunulması ile artık kablolu şarja gerek kalmadan istediğimiz vücut değerlerimizi kolaylıkla ölçüyor olabiliriz.

Kaynak: Tech Xplore

Share:

administrator

Robert Kolej'de 10. sınıf öğrencisi olan Defne; müziğe, kodlamaya ve yazarlığa ilgi duymasının yanı sıra gönüllü olarak sivil toplum kuruluşlarında çalışmayı seviyor. Yeni şeyler denemeye ve öğrenmeye olan merakı nedeniyle teknolojinin geleceğini araştırıyor.