Yapay zeka evhamlandırıcı haberlerle gündeme gelmeye devam ediyor olsa da insanlığa katabileceği çok olumlu özelliklere de sahip. Progressive Face Super- Resolution via Attention to Facial Landmark ismiyle yayınlanan makale, bir yapay zekanın 16*16 sansürlenmiş insan yüzlerini ‘netleştirebildiği’ni gösteriyor.

16×16 girdiler (üst), yapay zekânın tahmini (orta), aslında olan (alt)

Makine öğrenimi algoritmaları ile geliştirilen yapay zekâ için 163 bine yakın görsel kullanılırken hizalanmış (aligned) ve hizalanmamış (unaligned) olmak üzere iki farklı dataset oluşturuldu. Net olmayan güvenlik kamerası kayıtlarındaki zanlıyı bulmak gibi iyi amaçlarla veya haberciler tarafından iyi niyetle sansürlenmiş insanların yüzünü açığa çıkarmak gibi kötü amaçlarla da kullanılabilecek bu teknoloji şu an için şaşırtacak derecede iyi olsa da kullanılabilecek, bazı sorunlara çözüm getirebilecek kadar iyi görünmüyor.

Ayrıca, iForcedaBot editörü bu algoritmayı kullanarak farklı sitelerden aldığı emoji, ve eski oyun karakterleri üzerinde de deneme yapmış. Göz atmanızı tavsiye ederim.

I Forced a Bot editörünün denemelerinden bir örnek
Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir