Uyuşturucu Suçlularını Yakalamak için Yüz Tanıma Sistemi

Birçok ülke gibi Çin de karaborsada satmak için, uyuşturucuya dönüştürülebilen büyük miktarlarda yasal ilaç satın alan insanlarla karşı karşıya. Şangay hükûmeti kontrollü maddeleri dağıtmadan önce kişinin kimliğini doğrulayacak yüz tanıma terminallerini test ediyor.

İlaçtan uyuşturucuya

Bazı yasal ilaçlar günümüzde kolayca yasaklı ilaçlara dönüştürülebiliyor. Örneğin soğuk algınlığı ve alerji ilaçları, uyuşturucuların önemli bir bileşeni olan efedrin içeriyor. Efedrin gibi psikotropik madde ve/veya sakinleştirici içeren herhangi bir reçeteli ilaç yüz tanıma kontrolüne tabi olacak. Bunun için hem hastalar hem de eczacılar kontrol edilecek. Yüz tanıma, ilaçları kötüye kullandığından şüphelenilen kişilerin yakalanmasına yardımcı olmak için kullanılacak.

Yüz tanıma sistemi, tartışmalı da olsa, yeni bir konu değil

Yüz tanıma terminalleri Kasım ayından bu yana test aşamasında ve şimdiye kadar yedi ilçedeki 31 sağlık kuruluşu tarafından benimsenmiş durumda. 2021’in ilk yarısında Şangay’ın tıbbi tesislerinin tamamına uygulanması bekleniyor.

Yüz tanıma sistemi Çin’de yaşamın her alanında bir norm haline geliyor. Teknoloji, suçluları önceden tespit etmek, öğrencileri takip etmek ve hatta halka puan vermek için kullanılıyor.

Batı yüz tanıma sistemleri konusunda muhafazakâr davranıyor

Özellikle Batı ülkeleri, kitlesel yüz tanıma uygulamalarına karşı daha muhafazakar davranıyor. Bu teknolojinin etkilerini ve olası risk yönetimi önlemlerini değerlendirmek için üç ila beş yıl arasındaki kamusal alanlarda yüz tanıma teknolojisinin kullanımına yönelik zaman sınırlı yasakları değerlendiriyorlar.

Bu tür girişimleri bu ülkelerde önemli bir olay olmadan dahil etmek zor ancak Şangay’ın son uygulaması en azından teknolojinin yasa dışı uyuşturucu satışları gibi ciddi sorunları çözmek için nasıl kullanılabileceğini gösteriyor.

Kaynak: artificialintelligence-news

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir