Sanatçılardan, gelecek yüzyılda insanların nasıl görüneceğine dair tasvir isteyen Future Human dergisi, yapılan tasarımları Medium Aylık Dergi’de premium kullanıcılar için yayınladı.

Demo sürümde ulaşabildiğimiz 3 gelecek tasvirini ise size aktarmak istedim:

Kouzou Sakai (Japon)

100 yıl içerisinde insan bedeninin değişmesi biraz zor ancak insanlık mutlaka deri, göz ve akciğerlerimizi gen manipülasyonu ile geliştirecektir.

Dünya’yı terk etsek bile aktivitelerimiz pek değişmeyecektir. Yine müzik dinleyeceğiz, televizyon ve film izleyeceğiz, spor yapacağız ve yürüyüşe çıkacağız (Uzay kıyafetleri ile bile olsa). Uzay kıyafetlerinden bahsetmişken, nanoteknoloji kıyafetler ile donatılmış olacağız; böylece kıyafetin formunu ve rengini özgürce değiştirebileceğimizi düşünüyorum.

 

Simone Noronha (New York sakini)

Aşırı nüfus ile birlikte bireysellik ihtiyacı ve tekil yaşam alanlarının değeri artmış durumda. Bedenlerimiz bu duruma adaptasyon sağlamak için daha kısa ve daha kompakt bir yapıya büründü.

İş alanında Influencer (sosyal pazarlamacı) tercihinde ısrarlıyız, hatta daha da derinlere yöneliyoruz. Artık telefonların, ekranların ve kredi kartlarının yerini alacak implantlarımız var.

Aynı zamanda bu dünyada çok fazla boş zamanımız olduğu için insanların, Kim Kardashian 4.0 gibi görünmek için bıçak altına yatacağı cinsten, taklit etmeye çalışacakları bir estetik geliştirip pazarlayabiliyoruz. Giyim tarzımız aerodinamik ve fonksiyonel, aynı zamanda çok doğal ve nötr. Kanye’nin Yeezy çizgisinden devam. Ama parıldayan ve yanardöner makyaj ile lensler de unutulmamalı.

“Eğer robotlar her şeyi ele geçirecekse; biz de zamanımızı odaklanma, ebeveynlik ve kişisel farkındalığa harcarız”

Aurelia Durand (Kopenhag sakini)

Ekosistemde yaşanan büyük krizin ardından insanlar doğa ile tekrar bağlanmak ve Dünya’nın ormanlarını tekrar inşa etmek zorunda kalacak. Modern tarımda yeni işler ortaya çıkacak ve akıllı arılar (dronelara benzer şekilde), bitkileri besleyecek.

İnsanlar artık daha güçlü çünkü makineleri vücutlarına entegre ettiler, yani artık fiziksel olarak sınırlanmış değiller. Diğer insanlarla ve ağ ile iletişim kurmak için akıllı maskeler kullanıyorlar.

Bu tarz içerikleri okurken mutlu olanların, buraya da mulaka göz atmasını tavsiye ederim.

 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir