Pandemi dönemiyle birlikte ara vermek zorunda kaldığımız seyahetlerimize ne zaman geri dönebileceğimizi henüz kestiremesek de sanal sürüş deneyimiyle tanık olduğumuz ya da hiç ayak basmadığımız sokakları keşfetmeye ne dersiniz? İçimizdeki seyahat tutkusunu sanal bir platformda yaşatma fikrinden yola çıkan Drive & Listen, bizleri alışılmadık seyahat deneyimiyle tanıştırıyor.

Güne Paris’te başlamak ve ardından Miami sokaklarında bir gece gezintisi yapmak ilk bakışta uzak bir hayal gibi görünebilir ancak Drive & Listen sizi şehrin sokakları arasında bir yolculuğa çıkarıyor. Bu yolculukta size kimi zaman şehrin ritmi kimi zaman yerel radyolar eşlik ediyor, nasıl mı?

İlk olarak gitmek istediğiniz şehri listeden seçiyorsunuz. Seyahatiniz başladığında terchinize göre sokak gürültüsünü etkinleştirebiliyorsunuz. Eğer sokak sesinden uzak bir sürüş deneyimi gerçekleştirmek isterseniz yerel radyo kanalları arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda 1x, 1.5x ya da 2x gibi seçeneklerden birini seçerek sürüş hızınızı kişiselleştirebiliyorsunuz.

Sanal seyahat deneyimiyle Tokyo'yu arşınlarken yerel radyoyu dinleyebilir ya da kendinizi sokağın ritmine bırakabilirsiniz.
Sanal seyahat deneyimiyle Tokyo sokaklarını arşınlarken yerel radyoyu dinleyebilir ya da kendinizi sokağın ritmine bırakabilirsiniz

Şehirler yabancı olsa da sürüş deneyimi tıpkı gerçek hayattaki gibi ilerliyor. Yeri geldiğinde kırmızı ışıkta bekliyor ya da yayalara yol veriyorsunuz. Aracın kontrolü sizde olmasa da seyahat esnasında sürücü koltuğundaymışsınız hissini derinden hissedebiliyorsunuz.

Sanal seyahatte de trafik kuralları aynı şekilde işliyor.
Sanal seyahatte alışık olduğumuz trafik kuralları aynı şekilde işliyor

Üniversite öğrencisi Erkam Şeker tarafından geliştirilen Drive & Listen, yaklaşık 50 şehirde sanal gezinti olanağı sunuyor. Şeker, Business Insider’la olan röportajında Master için Münih’e gittikten sonra ülkesini özlediğini ve kendini ülkesinde dolaşan insanların videolarını izlerken bulduğunu ifade ediyor.

Benzer deneyime ulaşmak isteyenlerle buluşabileceği bir platforma sahip olmak için YouTube kullanıcılarından yüksek çözünürlüklü [tooltip tip=”görüntüyü bir aracın ön camından ve bazen arka veya diğer pencerelerden sürekli olarak kaydeden bir yerleşik kamera”]dashcam[/tooltip] görüntüleri toplayarak işe koyulan Şeker, şehir haritasını giderek genişletti. Buna ek olarak sanal seyahat deneyimini gerçeğe en yakın haliyle sunabilmek adına sokak gürültüsü seçeneği ve yerel radyo istasyonlarını projesine ekledi.

“Uygulama, ilk başta insanlar şehirlerinde araba kullanmayı özledikleri için popüler oldu, ancak sanırım bugünlerde daha çok başka şehirlerde seyahat etmeyi özlediler.” -Erkam Şeker

Uygulama henüz belirli şehirleri kapsıyor olsa da neredeyse her gün yeni şehirlerin eklenmesiyle içeriği zenginleştiriliyor. Siz de seyahat etmeyi özleyenlerdenseniz en sevdiğiniz ya da merak ettiğiniz şehirlerde bir gezintiye çıkabilir ve yerel radyo istasyonlarını dinlerken dilediğiniz hızda otonom sürüş deneyimininizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sanal seyahat uygulamaları yaygınlık kazanırsa yakın gelecekte seyahat etmeyi düşündüğümüz şehirleri bir nevi ön izleme seçeneğiyle keşfederek kendi seyahat rotamızı oluşturabiliriz. Neden kendi gemimizin kaptanı olmayalım değil mi?

Kaynak: Interesting Engineering

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi 4. Sınıf öğrencisi olan İrem; eğitim teknolojileri ve psikolojisi, sosyal psikoloji, dil öğreniminde teknolojinin etkisi gibi alanlarda öğrenime ve paylaşıma olan ilgisiyle beraber geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir