Virtual Reality (Sanal gerçeklik) teknolojisinin yaygınlığı giderek artıyor ancak henüz hayatımızda ciddi bir rol edinebilmiş değil. Şüphesiz, önümüzdeki birkaç sene içinde sanal gerçeklik teknolojisi oyun konsollarının VR eklentileri ile birlikte evlerde daha çok yer alacaktır. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi bu teknoloji performans açısından kullanıcıları tam anlamıyla tatmin edecek seviyeye henüz erişemedi. Hem ergonomik kullanım hem de görüntü kalitesi bakımından VR teknolojisinin daha çok yol katetmesi gerekiyor.

Pek tabii kullanıcılarn sanal gerçeklikten en büyük beklentisi “gerçeğe” yakın hissettiren oyun ya da uygulamalar sunabiliyor olması. VR, görüntü anlamında bu beklentiyi bazı kullanıcılara göre karşılıyor olabilir ancak donanımsal gerçekçilik anlamında çok daha yetersiz durumda. Bunun için çalışan “maker” ve “tasarımcı”ların sayesinde donanımsal eksiklik büyük ölçüde giderilebiliyor. Nasıl mı? Çok basit: 3D Printing.

Birçok tasarımcı 3 boyutlu yazıcıda üretilebilen VR setleri için aksesuar üretiyor ve paylaşıma açıyor. Bir 3B yazıcı sahibi iseniz veya etrafınızda 3B baskı hizmeti veren bir firma varsa işiniz çok kolay olacaktır. Şimdi, sanal gerçeklik setleri için tasarlanmış, bazılarını ücretsiz indirip 3 boyutlu yazıcıda üretebileceğiniz ek donanımlara göz atalım.

FPS oyunları için silah setleri

HTC Vive sahipleri için

V36, yazıcınızın büyüklüğüne göre değişecek olsa da büyük ihtimalle 3 parça halinde basmanız gerekecek. M3 civatalar ile birleştirebilirsiniz. Farklı oyun tarzları için uygun ve/veya özelleştirilebilir bir yapıya sahip.

Vive Pistol için vida kullanımı zorunlu olmasa da M3 vida ile daha sağlam bir kullanım deneyimi sağlanabilir. Ayrıca silahın kabzası biraz ince tasarlandığı için çabuk kırılma gibi bir handikaba sahipmiş, bu yüzden görselde göreceğiniz üzere bant ile onarılmış.

Oculus Rift için

Tüfek kullanacağınız oyunlarda gerçekçi hisler için kullanabileceğiniz 3 boyutlu tüfeğin dosyalarını buradan indirebilirsiniz.

Kokpit sandalye, Elite Dangerous oynarken bir kokpitiniz olmayabilir ancak eğer 3B yazıcınız varsa bir ofis sandalyeniz olması yeterli. Birkaç saat içinde kokpitiniz hazır. Reddit sayfası

Kontrolcü standları

Oculus için

Oculus Touch Cradle, desteksiz ve %10 infill (Tasarımın sahibi %30 infill ve destek ile bastığını söylemiş. Sağlam olmasını istiyorsanız %30 önerimdir) ile kolaylıkla basabileceğiniz bu stand ile Oculus touch’ınızı masa kenarı-raf kenarı gibi yerlere vidalayabilirsiniz.

Oculus Touch Wall Mount, ben masaüstü veya raf kenarı için değil duvara asmak için bir stand istiyorum diyenler ise bunu indirip yazıcısı ile üretebilir.

Oculus Touch Coasters type, duvar veya masa kenarı gibi alternatiflerin yanı sıra masa üstünde duran bardak altlığı görünümlü bu tasarım da işinizi görebilir.

HTC VIVE için

HTC Vive duvara monte, asılabilir bir tasarıma sahip olan HTC Vıve kontrolcüsü için birebir. Bu tasarımı indirerek kontrolcünüzü duvara monte edilmiş askılığa asabilirsiniz.

HTC Vive duvara monte (Popüler), yine aynı mantığa sahip bir tasarım. Sadece daha fazla tercih edilen bir versiyon.

Gözlük standları

Sanal gerçekliğin olmazsa olmazı gözlükler. Henüz yeni olan teknolojinin dezavantajlarından biri de hantal ve büyük donanımlara sahip olması. İşte o gözlükleri evinizde güzel bir yerde konumlandırmak için bazı tasarımlar.

Oculus Rift CV1 duvara monte aksesuarı Oculust VR Headset’inizi basit bir tasarım, hızlı bir baskı ile güneş görmeyen bir noktada muhafaza edebilirsiniz.

HTC Vive duvara monte, Vive gözlüğünüz için 5 tane M5 vida ile duvara monteleyebileceğiniz bir askı.

HTC Vive minimal ile hem daha az filament harcar hem de daha sade bir dekorasyon elde edebilirsiniz.

PSVR Stand, Playstation VR kullanıcıları için masa lambasına benzeyen şık bir seçenek sunuyor.

Yedek parça-onarım ve ekstra özelleştirilmiş deneyimler için

124

HTC Vive kullanıcıları için Rick and Morty oyununa (Oyun burada) özel tasarım

HTC Vive için kılıç tasarımı

Sniper The Nest, sadece The Nest oyunu için tasarlanmış, HTC Vive ile uyumlu bir sniper modeli.

Sanal dünyayı kontrol etmede kullanılan gerçek dünya donanımlarına “dijital fabrication” tekniğiyle aksesuar üretmek sizce de çok heyecanlı değil mi?

Kaynak: makeuseof

 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.