Geleceği tahmin etmek oldukça zor, bundan 50 yıl öncesinin uzmanlarının tahmin ettiği şeylerin birçoğu hiç gerçekleşmezken hayal edemedikleri şeyler de bir bir gerçekleşiyor. Ancak bu, bugünün uzmanlarını ve hayalcilerini geleceği tahmin etmekten, denemekten alıkoymuyor.

Samsung, gerçekleştirdiği Samsung KX50: Odakta Gelecek isimli etkinliği için Birleşik Krallık’ın 6 önemli akademisyeni ve fütüristini bir araya getirdi ve 50 yıl sonrasının bir tasvirini yapmalarını istedi.

“Gelecek 50 yıl, çalışmalarımızda ve boş zamanımızda gördüğümüz en büyük teknolojik değişiklikleri ve yenilikleri getirecekDijital Devrim – tıpkı Endüstri Devrimi’nin 250 yıl önce yaptığı gibi – gelecekteki yaşamlarımızın nasıl olacağı konusundaki tüm varsayımlarımıza meydan okuyor. İleriye baktığımızda, her şeye bağlanmayı bekleyebiliriz ve yaptığımız her şeye dijital teknoloji ile desteklenecek.”

-Jacqueline de Rojas (techUK başkanı)

Uzmanların raporu bir PDF’te görsellerle birlikte oldukça çekici bir şekilde derlenmiş. Futuretimeline.net editörünün çıkarttığı özet ise şöyle:

Su otobanları: Birleşik Krallık ile Avrupa anakarası ve İskandinavya arasındaki süreyi 1 saatin altına düşürecek su altı ulaşımı, kapalı ve oldukça kızlı podlar ile gerçekleştirilecek.

Hava taksileri ve otobüsler: Yüksek güçlü drone-kopterler yolcuları taşıyacak, açık bir rota için nehirlerin ve su yollarının üstündeki hava sahasını kullanacak

Sivil uzay yolculuğu: Dünya’nın üst atmosferinin hemen dışında yolculuk yapacak olan roketler uluslararası seyahati kolaylaştıracak. Saatte yaklaşık 20.000 mil hızla seyahat etmek, 30 dakikadan kısa sürede Londra’dan New York’a bir yolculuğa imkân sağlayacak.

Sanal arkadaşlar ve bakıcılar: Bizi ve sağlığımızı ömür boyu tanıyan dijital bir arkadaş seçeneğine sahip olacağız. Nereye gidersek gidelim sağlık durumumuzu izleyen sensörler sayesinde bakıcılarımız en sağlıklı seçimleri yapmamız için bizi dürtecek.

Hayati organların 3B baskısı: Organları tamir edilemeyecek şekilde hasar görmüş kişilere anında organ değiştirme şansı doğacak. Bu teknoloji daha önceki yıllarda ortaya çıkmış olabilir, ancak 2069 yılına kadar birlikte doğduğumuz doğal organların kalitesini bile aşabilir. Örneğin, yeni gözler geceleri daha iyi görebilir ve kalpleri veya ciğerleri bir sporcunun performansını artırabilir.

Böcek-burger büfeleri: Sonunda, böcekler önemli bir besin proteini kaynağı olacaktır.

Hava sporu maçları: Yeni sporlar hoverboardlara dayanarak ortaya çıkacak, oyuncular Quidditch (Harry Potter) tarzı maçlarda stadyumlarda uçuşacak.

Son derece sürükleyici VR ve filmler: Uygun fiyatlı, zarif dokunsal kıyafetler, beş duyumuzu -koku, ses, tat, dokunma ve görme- kandıran hisler yaratacaktır fiziksel olarak filmin veya oyunun içindeymişiz gibi hissetmemizi sağlayacak.

Uzayda Tatil Yapmak: Biraz daha fazla paraya sahip olanlar için lüks uzay otelleri Ay’ı veya diğer gezegenlerin yörüngesinde kendi yerçekimlerini oluşturacaktır.

Uzmanların tahminlerinden birisi de yer altı yerleşimi

2000 Britanya vatandaşının katıldığı ankette, katılımcıların %70’i gelecek 50 yılda yaşanacaklar için heyecanlı olduklarını söyledi. Ankete göre; kendi kendini temizleyen evler, vücuda entegre olabilen cihazların sağlığımızı takip etmesi ve çok hızlı hava yolculukları en çok beklenen yenilikler.

Kaynak: FutureTimeline.net

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir