Bilim insanları insan saçından üretilen karbon noktaları ile daha güçlü [tooltip tip=”Perovskit: Yer kürenin %50’sini oluşturduğu düşünülen ve çeşitli mühendislik malzemelerinin oluşturulmasına olanak tanıyan bir tür mineral.”] perovskit [/tooltip] güneş panelleri üretmeyi amaçlıyor.

Queensland Teknoloji Üniversitesi’nden araştırmacılar, Brisbane’deki bir berber dükkanından aldıkları atık insan saçlarını kullanarak karbon nano noktalar geliştirdi. Güneş paneli teknolojisinde performansı iyileştiren, maliyeti düşüren ve seri üretimi daha kolay bu teknoloji ile ilgili detaylar, Journal of Materials Chemistry dergisinde yayınlanan bir makalede yer alıyor.

Karbon noktaları ile perovskit panel üretim teknolojisi.

Silikon malzemeden üretilen güneş panellerinin aksine, perovskit paneller oldukça esnek ve üretimi kolay bir malzemeden üretiliyor. Perovskit panelleri güçlendirecek bu gelişme, güneş panellerinin kullanım alanında önemli bir özgürlük yaratabilir. Giyilebilir güneş enerji paneli teknolojilerinden, güç kaynağı işlevi gören çadır ve tentelere dek sayısız yeni kullanım alanı örnek verilebilir.

Geçtiğimiz yıl farklı bir araştırma ekibi, akıllı cihazlara yönelik esnek ekranlar için saç atıklarını karbon nano noktalara dönüştürmeyi başardı. Bu gelişmeyi temel alan araştırmacılar, perovskit güneş pilleri üzerinde karbon nano noktalarla deneyler yaptı. Ekip karbon nano noktaların, perovskit kristallerinin noktalarla çevrili olduğu dalga benzeri bir perovskit tabakası oluşturduğunu keşfetti. Bir çeşit kalkan zırh görevi gören bu yapı, perovskit malzemeyi nem gibi çeşitli dış etmenlere karşı koruyabiliyor.

Uzay Seyahatleri için Güneş Panelleri Güçlendirilebilir

Profesör Wang, gelecekte perovskit hücrelerinin uzay araçlarına güç sağlamak için kullanılabileceğini öngörüyor. Uluslararası Uzay İstasyonu şu anda 120 kW’a kadar elektrik üretebilen dört güneş panelinden güç alıyor. Ancak kullanılan mevcut teknoloji oldukça ağır olduğu için uzaya taşınması son derece maliyetli bir tablo sergiliyor.

Araştırma sayesinde, karbon nano noktalar içeren perovskit hücrelerin daha yüksek bir güç dönüştürme verimliliğine ve daha yüksek bir kararlılığa sahip olduğu tespit edildi. Profesör Wang, bu çalışmanın perovskit hücrelerin en az 20 yıl faaliyet gösterebilmesi ihtiyacını gidererek, bu teknolojinin ticarileşmesinin önünü açabileceğini vurguluyor. Hafif hücreler, yük ağırlıklarını büyük ölçüde azaltacağından, perovskit hücreleri gelecekte uzay yolculuğu için büyük bir avantaj oluşturabilir.

Hangi alanlarda fark yaratabilir?

Yenilenebilir enerji ve sürdürülebilirlik bilincinin artması ile alternatif enerji üretim yöntemleri değer kazandı. Bu çalışma elektrikli araçlar, dükkanlar, hane kullanımı gibi birçok enerji tüketim alanında fark yaratabilir, maliyetleri düşürerek hem ekonomik hem de çevresel fayda sağlayabilir.

Oldukça şaşırtıcı bir şekilde insan saçı, yeni nesil güneş teknolojilerinin kilidini açmak için gerekli anahtarlardan biri olacak gibi görünüyor.

Kaynak: Interesting Engineering

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Öykü, gastronomiye ve mutfak sanatlarına meraklı, ekonomi ve politikaya ilgili ve aynı zamanda veri çağında geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir