Canlıların verimliliğinde psikolojik durumun ne kadar önemli olduğunu kendi yaşadığımız deneyimlerden biliyoruz. Son dönemlerde mutluluğu önce sosyal medya sonra ise VR teknolojileri ile birlikte farklı sanal dünyalarda arıyoruz. Araştırmacılar, bu teknolojileri hayvanlar üzerinde kullanmak konusunda da kararlı.

Rusya, Moskova’da yapılan bir çalışma ile VR gözlüğü aracılığıyla yaz aylarında, yeşillikler içerisinde bir dünya görüntüsüne sahip olan ineklerin genel moral seviyesindeki yükselme, anksiyete seviyesindeki azalma dikkat çekti. Thecowstimes’ın haberine göre araştırmacılar çalışmanın 2. Aşamasında süt miktarında da artış beklerken, Sputnik Türkiye’nin haberine göre süt miktarı ve kalitesinde artış çoktan gözlemlendi.

Daha önce Hollandalı ve İskoç araştırmacıların öne sürdüğü fikirleri deneyen Moskova bölge tarım yönetimi, yerel tarımcıların ineklere klasik müzik de dinlettiğini ve sakinleştirici etkinin süt kalitesini artırdığını söylüyor.

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir