“Rusya, Donald Trump’ın yanlışlıkla havaya füze atmasından sonra ABD’ye savaş ilan etti.

Rusya misilin yörüngesini tespit ettiğini, Rus halkının ve stratejik nükleer gücünün güvenliği için gerekli adımları atacağını söyledi. Beyaz Saray da Rusların orta menzil füze anlaşmasının ihlali sonucu çok kaygılı olduğunu belirtti.

Rusya ve ABD ilişkileri, 2014’te Moskova’nın Kırım’ı ilhakı ve doğu Ukrayna’daki ayrılıkçıları desteklemesi sebebiyle sıkıntılı bir noktada.”

Böyle büyük bir olayı haberlerde neden görmediğinizi merak ediyorsunuz. Göremediniz çünkü yukarıdaki haber metni, tamamen bir yapay zekanın uydurması. “Donald Trump’ın yanlış *hareketinden* sonra Rusya, ABD’ye savaş ilan etti.” Cümlesiyle beslenen bir yapay zeka, haberin devamını kendisi oluşturdu.

San Francisco’daki OpenAI takımlarından birisi tarafından geliştirilen yapay zeka Reddit’ten 45 milyon sayfalık içerik ile beslenirken araştırmacılar makine öğrenimi algoritmalarını kullandı. Bu 45 milyon sayfanın herhangi bir şekilde etiketlenmemiş veya kategorize edilmemiş olması yapay zekanın tamamen kendi modelini (pattern) kendi kendine oluşturduğu ve kendi başına öğrendiği anlamına geliyor.

“Bu teknolojinin olgunlaşması durumunda -ki bir veya iki yıl veriyorum- yanlış bilgi ve propaganda için kullanılabileceği çok açık. Bunu aşmak için uğraşıyoruz.” – Jack Clark

“It’s very clear that if this technology matures—and I’d give it one or two years—it could be used for disinformation or propaganda. We’re trying to get ahead of this.”

 

Özet çıkarma, chatbotların sohbet kalitesini geliştirme, tercüme etme ve benzeri konularda yapay zekaya seviye atlatması için geliştirilmek istenen bu tarz algoritmaların, son zamanlarda insanlığın en büyük sorunlarından birisi olan sahte, manipülatif ve eksik bilgilerin yayılması konusunda ciddi bir sorun yaratabileceğini de bir kez daha görmüş olduk.

Ne var ki; olumsuz örneklere rast geldiğimiz kadar olumlu örnekleri de görme şansına erişebiliyoruz. Reuters’ın haber arayan yapay zekası Reuters Trace ve güvenilen kaynaklardan haber derleyerek farklı politik görüşlere göre farklı içerikler oluşturan yapay zeka haber sitesi Knowherenews bu konuda örnek olarak verilebilir.

Kaynak: Technology Review

İleri okuma: Fortune

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir