Rus hükûmetinin milyonlarca vatandaşın, devlet çalışanının ve üst düzey politikacıların kişisel bilgilerini sızdırdığı ortaya çıktı. Rus bir [tooltip tip=”Sivil Toplum Kuruluşu”]STK[/tooltip] olan Bilgi Kültürü’nün kurucu ortağı Ivan Begtin sızıntıları belgeledi. Begtin devlet çevrimiçi sertifikasyon merkezlerini, 50 devlet portalını ve devlet kurumları tarafından kullanılan bir e-teklif platformunu araştırdığını üç bölümden oluşan bir blog yazısı serisinde okuyucularıyla paylaştı.

[tooltip tip=”SNILS: Amerika’daki sosyal güvenlik numarası, bizdeki T.C no veya SSK numarasına eş değer, vatandaşlık numarası.”]Bireysel sigorta hesap numarasını[/tooltip] sızdıran 23 siteyi ve pasaport bilgilerini sızdıran 14 siteyi buldu. Begtin, toplamda 2.25 milyondan fazla Rus vatandaşının verisinin çevrimiçi olduğunu ve herkesin indirmesi için hazır bulunduğunu belirtti. Bu sitelerden sızan diğer veriler, tam adlar, iş unvanı-iş yeri, e-postalar ve vergi kimlik numaralarını içeriyor.

Araştırmacı Facebook’ta paylaştığı gönderide sekiz ay önce Rus hükûmetinde veri gizliliğinden sorumlu Roskomnadzor ile temasa geçtiğini söyledi. Nisan ayı sonunda üç blog yazısı (1, 2, 3) yayınlayarak bu konuda farkındalık yaratmaya çalıştıktan sonra bulgularını Rus haber sitesi RBC ile paylaştı.

Rus meclis üyesi Alexander Zhukov, eski başbakan yardımcısı Arkady Dvorkovich ve eski başbakan yardımcısı Anatoli Chubais gibi birçok yüksek profilli yetkililerin kişisel bilgileri ortaya çıktı. Roskomnadzor, kişisel verilerin bu şekilde yayınlanmasının, Federal kanunda yer alan “Kişisel Veriler Üzerine” yasasının 6. maddesinde öngörülen yasal dayanaklara dayandığını kaynak göstererek verilerin özel olmaması gerektiği yönündeki tutumunu yineleyen bir bildiri yayınladı.

Araştırmacı yazdığı yazılarda belge yönetimi operasyonları, düşük vasıflı BT personeli ve oluşan sızıntılar hakkında uyarıda bulunabilecek iç denetim çözümlerinin olmayışı ile ilgili hükûmetin tutarsızlığını eleştiriyor.

Bu da ilginizi çekebilir:

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/2019-icin-6-gercek-yapay-zeka-tehlikesi/”]2019 için 6 Gerçek Yapay Zeka Tehlikesi[/button]

Kaynak: zdnet

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir