Covid-19 süreci birçok alanda dijital dönüşüme basamak oluşturarak teknolojik gelişmelere hız kazandırdı. Bu kapsamda sosyal mesafeden sorumlu yapay zekâ destekli asistanlarından parklarda devriye gezen robotlara kadar sayısız yıkıcı yenilikle tanıştık.

Restoranları Robotlar Mı Ele Geçiriyor?
Amazon’un geliştirdiği yapay zekâ destekli sosyal mesafe asistanı

Pandemiden etkilenen ve yaşanan gelişmelerle bizleri şaşırtan alanlardan biri hiç kuşkusuz yiyecek sektörü oldu. Geleceğin mutfağını günümüze getiren Covid-19 pandemisi bu sektörü de dönüşüm adımları atmaya zorladı.

Bu bağlamda restoran ve kafelerde sosyal mesafeyi sağlayacak teknolojilerin kullanılmasında artış yaşandı. Örneğin Hollanda’nın Renesse şehrindeki Royal Palace isimli restoran servislerinde garsonlar yerine robotlar müşterileri karşılamaya başladı.

Robotlar yalnızca servis kısmında değil aynı zamanda mutfaklarda da kullanılmaya başlandı. Bunun en güncel örneklerinden biri de yapay zekâ desteği sayesinde optimum pişirme süresi gibi konularda karar verebilen robotik mutfak asistanı Flippy oldu.

Restoranları Robotlar Mı Ele Geçiriyor?
Kol formundaki robotik mutfak asistanı: Flippy

Bazı restoranlarda servis bazılarındaysa mutfak işlerinden sorumlu robot örneklerinden sonra şimdi de her alanında bir robot çalışanı olan CLOi’s Table yıkıcı teknolojileri tek bir restoranda buluşturuyor.

CES 2020’de CLOi’s Table

Her yıl ocak ayında Las Vegas, Nevada’da düzenlenen Consumer Electronics Show (CES), bu yıl LG tarafından geliştirilen ve normalde çalışanların yaptığı birçok işi robotların devraldığı Cloi’s Table isimli restoran demosuyla fuarın en ilgi çeken teknolojik girişimini meraklılarıyla buluşturdu.

Restoranları Robotlar Mı Ele Geçiriyor?
Kaynak: Cnet

CES 2020’nin büyük rağbet gören teknolojisi CLOi’s Table normalde çalışanların yaptığı birçok işi robotların devraldığı bir restoran olarak fuarda bir demoya ev sahipliği yaptı.

LG’nin CLOi isimli robot serisinin bir uzantısı olan bu robotların her biri restoran içerisinde ayrı bir göreve sahip. Bu geleceğin restoranı tasarımında masalarınızda sizleri karşılamadan, siparişlerinizi almaya, kahvenizi tazelemekten, bulaşıkları yıkamaya kadar her iş robotlar tarafından yürütülüyor.

Restoranları Robotlar Mı Ele Geçiriyor?
Kahve demleyen robot asistan

Daha önce havaalanlarında ve dinlenme alanlarında CLOi robotlarını gördük ve hatta otellerde içecek servisinde kullanıldıklarına tanıklık ettik. Ancak ilk kez tüm restoran hizmetinden sorumlu olduklarını görüyoruz.

Restoranları Robotlar Mı Ele Geçiriyor?
Havaalanı rehberliği görevindeki CLOi Robotu

CLOi’s Table Demo

CLOi’s Table isimli restorana giren oyuncu patronlar bir robot tarafından karşılanarak masalarına yönlendiriliyor. Sonrasında masa bulunan mini robot müşterilerin siparişlerini alıyor.

Restoranları Robotlar Mı Ele Geçiriyor?
Siparişlerden sorumlu mini robot

Bu mini robot müşterilerin yalnızca siparişlerini vermelerine değil aynı zamanda siparişlerini kontrol edebilmelerine ve hesabı istemelerine de yardımcı oluyor.

Yemekler hazır olduğundaysa bu işlerden sorumlu robot mutfaktan aldığı yemekleri masalara ulaştırıyor. Sonrasında aynı robot yemek bitiminde tabakları mutfağa geri götürüyor.

Restoranları Robotlar Mı Ele Geçiriyor?
Tabakları mutfağa taşıyan ve bulaşıkları yıkayan CLOi robotları

Bu noktada belirtmeliyiz ki mutfak ve masalar arasında mekik dokuyan robotlar tabakları henüz otonom bir şekilde hareket ettiremiyorlar bu sebeple restoranın robot olmayan tek çalışanı devreye girerek tabaklar konusunda robotlara yardımcı oluyor.

Restoranları Robotlar Mı Ele Geçiriyor?
Restoranın tek gerçek çalışanı tabakları robota yerleştirmeye yardımcı oluyor

Ayrıca robotları nasıl kullanacağınıza dair bilgileri yine restoranın robot olmayan tek çalışanından alabiliyorsunuz.

Restoranları Robotlar Mı Ele Geçiriyor?
Kaynak: Cnet

Pandemi süreciyle hız kazanan dijital dönüşümün en dikkat edilmesi gereken getirilerinden birinin veri gizliliği olduğunu göz önünde bulundurursak masalarımızda robotlar tarafından izlenmek rahatsız edici olabilir.

Kaldı ki patronları canlandıran oyuncular bile demo esnasında yemeklerini yerken bu küçük robotların casusluk yapmasından biraz rahatsız olmuşa benziyor.

Restoranları Robotlar Mı Ele Geçiriyor?
Kaynak: Cnet

Çalışanların yerini makinelerin/robotların almasının etik olarak doğru olup olmadığı uzunca bir süredir tartışılan ve bazı meslek grupları için de oldukça endişe verici bir konu. Ancak görüyoruz ki henüz insan eli değmeden robotlar için kusursuz bir çalışma ortamı yaratılamıyor.

Yine de atlamamamız gereken bir nokta var ki bu durum gelecekte akıllı restoranların bizi bekliyor olabileceği gerçeğini sürdürmeye devam ediyor.

Kaynak: Newswatch, Cnet

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi 4. Sınıf öğrencisi olan İrem; eğitim teknolojileri ve psikolojisi, sosyal psikoloji, dil öğreniminde teknolojinin etkisi gibi alanlarda öğrenime ve paylaşıma olan ilgisiyle beraber geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir