Farklı eğitim tecrübelerine sahip bireyler olarak her birimizin hemfikir olacağı konulardan biri sınıflarımızdaki çeşitlilikler ve farklılıklar olabilir. Her bir çocuk sahip olduğu eşsizlikler ve beraberlerinde getirdikleri farklı ihtiyaçlarla adım atarlar sınıflarına. Bu noktada farkındalığı yüksek ve bu ihtiyaçlara cevap verebilen bir eğitim ortamı her şeyi dengeleyebilecek güce sahiptir. Bazı çocuklarımız özel eğitim ile desteklenme ihtiyacı duyabilirler.

Örneğin otizmli bir çocuğumuz için konuşma ve davranışsal becerilerini güçlendirmek adına terapilerle eğitim süreçlerinde destek sağlanabilir. Ancak bu terapiler haftada 20 saate kadar varabilen bir uygulama süreci gerektirebileceği için hem zaman yönetimi açısından hem de finansal açıdan çocuklarımız ve ailelerine yük olabilir.

Tam da bu noktada yapay zekâ tarafından desteklenerek geliştirilen yardımcı robotlar terapi harcamalarını azaltmanın yanı sıra terapiyi çocuğun evine kadar getirerek hem çocukların kendilerini daha rahat hissetmelerine hem de terapiler esnasında topladığı verileri kullanarak bu süreci her bir çocuk için özel olarak uygulama ve davranışsal tutumlarını anlamada çok büyük fayda sağlıyor.

Yakın zamanda, liderliğini Maja J. Matarić ‘in yaptığı Southern California Üniversitesi’nden bir grup, çocukların robotla gerçekleştirdikleri diyaloglarından ve göz kontaklarından elde ettikleri ses ve görüntü verilerini kullanarak çocukların belirli bir aktiviteye katılıp katılamadığını öngörebilen bir makine öğrenmesi modeli geliştirdi.

Eğer çocuk faaliyet sırasında katılım göstermiyorsa, yardımcı robot bu durumu saptayıp, iletişim yönünü değiştirip çocukla yeniden etkileşime geçiyor. Aynı zamanda, tasarlanan bu modelin çocuğun etkileşimini ölçmede %90 doğruluk oranına sahip olduğu da tespit edilmiş.

Yardımcı robotların çocuklara matematiksel oyunlar yaptırmaya çalışırken dahi aslında onlara konuşurken göz teması kurma ve bir oyunda birbirinin sırasını bekleme gibi davranışsal becerilerini geliştirmeye destek olarak sosyal etkileşimlerini geliştirmelerinde arkadaşlık ettiklerini söyleyebiliriz.

Otizmli çocuklarımızın eğitiminde yardımcı rol oynayan yapay zeka robotlarının tüm otizmli çocuklarımızın kolaylıkla erişebileceği bir destekleyici haline gelebilmesi için çalışmaların sürdürülmesi gerekiyor. Her çocuğa eşit olarak ulaştırılabilirse, bu robotlar otizmli çocuklarımıza pek çok yarar sağlayacak gibi gözüküyor.

Kaynak: MIT Technology Review

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi 4. Sınıf öğrencisi olan İrem; eğitim teknolojileri ve psikolojisi, sosyal psikoloji, dil öğreniminde teknolojinin etkisi gibi alanlarda öğrenime ve paylaşıma olan ilgisiyle beraber geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir