Duygular, karar verme ve bilinç altımızda yatan beyin işleyişinde ciddi bir paya sahip. Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmacıların hazırladığı, Nature Machine Intelligence’da yayınlanan makalede esnek robotlar yapmanın yolunun, onları inanılmaz derecede güçlü tasarlamak değil, kendi kendini koruma bilicine sahip olmalarını sağlamak gerektiği belirtiliyor.

Bu fikir, belirli sayıda oyuncuya sınırlı sayıda kaynak verildiği ve bir denge bulmaları veya rakiplerini elimine etmeleri gereken bir hayatta kalma oyununun tasarım konseptini çağrıştırıyor. Daha fazla kişiyi korumak için kaynakları paylaşabilir veya bir kişinin hayatta kalma olasılığını artırmak için bazı oyuncuların kaynaklarını feda edebilirsiniz.

“Eğer bir yapay zekâ dokunma ve basınç gibi hareketleri algılayabiliyorsa, o zaman tehlikeyi ve kendini riske attığını da anlayabilir” -ScienceAlert

Bakıldığında kendi iyiliğini düşünen robot yeni bir şey değil. Bir araba size yağın düşük olduğunu veya motorun aşırı ısındığını söylerken doğrudan kendini koruma davranışı sergiliyor. Belli koşullar altında bir süreci uygulayabilen makineler, aynı zamanda, bir motivasyon kaynağı ve davranışı değerlendirmek için yeni bir araç elde edebilir. Araba örneği bu değerlendirme tablosuna uyuyor. Her seferinde bir yabancıyı uyaran bir sensör yerine, varsayımsal aracın yanlış gidebilecek farklı faktörleri ve her bir senaryo olasılığını analiz etmek için bir “beyin” kullanıyor.

İnsan beyni bunu, ikinci bir düşünce olmadan yapıyor. Pek çok duyularımız – sadece beş değil – beynimize sürekli girdiler besliyor ve vücut sistemlerimiz buna göre ayarlanıyor. İnsanlar, beyinlerinin ve bedenlerinin temelde makinelere benzerliği fikrinden hoşlanmıyor fakat karmaşıklığımız insan bilimcileri tarafından asla tam olarak anlaşılamayacak ve açıklanamayacak. Gelişen teknoloji ile beraber karmaşık malzemeler ve hesaplama yöntemleri, makineleri tersi yönde değil, seviyemize doğru ilerletiyor.

Kaynak: popularmechanics

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir