ABD Ordusu, üs güvenliğini sağlamak için geliştirdiği robot köpeklerin, geçtiğimiz günlerde askerlerle birlikte ilk tatbikatına çıkarıldığını duyurdu. Böylece ABD Ordusu’nda robot köpekler devri resmi olarak başladı. Farklı güvenlik bölgelerinde eş zamanlı olarak geçekleştirilen geniş çaplı tatbikatta Boston Dynamics’in spot köpeğine benzeyen robot köpekler detaylıca test edildi.

Tatbikatta Neler Yaşandı?

4G, 5G, bulut bilgi işlem sistemleri, yapay zekâ gibi birçok teknoloji kullanılarak gerçek zamanlı veri dolaşımının denendiği tatbikatta Rus seyir füzelerinin taklitlerini tespit etme ve havada vurma denemeleri yapıldı. 70 farklı bölgede 60 takımın katıldığı tatbikat zincirinin Nevada’daki ayağına ise robot köpekler olarak bilinen ve Ghost Robotics tarafından geliştirilen dört ayaklı robotlar da katıldı.

  • C-130 nakliye uçaklarından indirilen robot köpekler, askerler uçaktan inmeden önce güvenlik taraması yaptı.
  • Gelişmiş alıcılarla donatılmış robotlar, çevrenin güvenli olduğu sinyalini verdikten sonra, askerler uçaktan indi.
ABD askerleriyle tatbikata katılan robot köpek Görsel: CNN

Önceki Teknolojilerden Çok Daha Gelişmiş

Şirkete ait Vision 60 tipi robotlar, askeri üslerin çevrelerinde keşif, tespit ve haritalama gibi birçok görev icra etmek üzere Gelişmiş Muharebe Yönetim Sistemi‘nin parçası olarak üretiliyor. Otonom olarak çalışan dört ayaklı robotların tasarımında köpeklerin ergonomik yapısı baz alınmış; üslerin güvenliğini sağlamanın yanı sıra tehlikeli bölgelerde yukarıda belirttiğimiz keşif, tespit, haritalama gibi yapay zekâ gerektiren faaliyetlerde bulunması ve sürecin hızlandırılması ve hata payının düşürülmesi hedefleniyor. Dijital veri aktarım kabiliyeti, esnekliği ve hızıyla daha önce denenmiş insansız teknolojilerden çok daha etkili olduğu belirtiliyor. ABD Savunma Bakanlığı ofisi Pentagon, tatbikatta alınan başarılı sonuçların ardından söz konusu Gelişmiş Muharebe Yönetim Sistemi’nin geliştirilmesi için 5 yıl içinde 3,3 milyar dolar harcamayı planlıyor.

Robot Köpeklerden Korkmalı mıyız?

ABD Ordusu’nun ulusal güvenlik için yeni teknolojilere bu denli büyük yatırımlar yapması ve sonunda robot köpeklerle askerlerin birlikte çalıştığı bir tatbikatın resmi olarak gerçekleştirilmiş olması merak uyandırıyor. Gelişmiş Muharebe Yönetim Sistemi’nin son parçası olan robot köpekler Boston Dynamics Spot’a benzerliğiyle dikkat çekiyor. Spot’un ergonomik tasarımı ve veri analizi kapasitesi ilham alınarak geliştirilen ABD Ordusu’na ait robot köpekler, askeri güvenlik metodunu tamamen dijitalleştiriyor. Kapasitesi ve kapsamıyla ilgili tüm detaylar açıklanmamasına rağmen tatbikatta yapabildikleri dünya basının ilgisini üstüne çekmeye yetti. Hava Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Orgeneral Charles Brown Jr. yaptığı açıklamada “kazanmak için internet hızında savaşmalıyız” vurgusu yaparak orduda robot köpek devrinin taşıdığı öneme dikkat çekti.

Spot’lar Başıboş Sokaklarda

Boston markasına ait robot köpek Spot’a çok da yabancı sayılmayız. Spot’un parklarda devriye gezdiğini, sağlık çalışanlarına yardım ettiğini görmüştük. Robot Köpek konseptinin en bilindik elemanı Spot’lardan bazılarını geçtiğimiz günlerde Kanada sokaklarında gece yarısı başı boş gezerken görenler oldu. Black Mirror sahnesini aratmayacak videolarla ilgili resmi bir açıklama yapılmazken, gelişmiş teknolojiyle donatılmış robot köpeklerin gece yarısı sokaklarda dolanıyor olması tartışmaları da alevlendirdi. Herkes videoyu Black Mirror’ın ürkütücü bölümlerinden Metalhead ile ilişkilendiriyor. Robot Köpekler sokaklarda başıboş gezebilecek kadar test edildi mi? Neden ve nasıl sokaklara çıktılar?

Boston Dynamics Spot, Kanada, ABD

Spot’la ilgili bu tip tartışmalar sıcaklığını korurken son tatbikatta ABD Ordusu’nda kendine yer edinmeyi başaran robot köpekler endişelere neden oluyor. Robotikleşme süreci en çok güvenlik alanında sancılı olacak gibi gözüküyor. Sıradan bir günün akşamında işten eve dönerken ya da arkadaşlarınızla geçirdiğiniz keyifli bir akşamdan sonra arabanızla seyahat ederken sokakta karşınıza çıkan kontrolsüz robot köpekler olduğu ve konuyla ilgili içimize su serpecek detaylı açıklamalar yapılmadığı müddetçe bu korkuları yenmek zor olabilir. Şiddet eylemi veya gizlilik ihlaline neden olabilecek şekilde programlanan robot köpekler endişe verici bir hal alıyor. Ulusal güvenlik robot köpeklere emanet edilmeden evvel halkın bu cihazlara güveninde hiçbir pürüz kalmamalı.

Kaynak: CNN 

Yazar: İpek Torunoğlu

Editör: Öykü Selen Uysal

Share:

administrator

Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi 3. sınıf öğrencisi olan İpek, organizasyonların çalışma yapılarını inceleyen projeler içinde yer almayı seviyor. Ayrıca yeni tarifler denemekten ve bunları paylaşmaktan büyük keyif alıyor. Paylaşmak demişken, Gelecek Burada'da hem kendisi öğreniyor hem de öğrendiklerini ve düşündüklerini çoğaltmak için yazıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir