Pandemi sürecinde ülkeler sosyal izolasyonu sağlamak ve kontrol etmek amacıyla pek çok girişimde bulundu. Her ülke vaka sayılarına da bağlı olarak farklı kısıtlamalar getirerek süreci yürütmeye çalışıyor.

Sosyal mesafenin temel hedef olduğu bu dönemde yetkililer alınan önlemlerin kontrolünü nasıl sağlayacakları konusunda da çalışmalar yürütüyor. Daha önce iş yerlerinde yapay zeka desteğiyle sosyal mesafe kontrolü yapılmaya çalışılmıştı. Bu girişimlere ek olan çalışmalardan biri de halka açık alanlarda mesafe kontrollerinde robot köpek kullanılması oldu.

Robotlar hastalık bulaştırma ya da enfekte olma gibi riskler taşımadığından güvenle başvurulabilecek araçlar olarak görülüyor. Bu sebeple, Singapur’da parklarda sosyal mesafe kontrolünde robot köpek kullanılmaya başlandı. Belediye yetkilileri, park müdavimlerinin güvenli mesafelerde kalmasını sağlamak için Boston Dynamicsin dört ayaklı robotu Spot’u kullanıyor.

Devriye Gezen Robotlar Devri
Boston Dynamics’in dört ayaklı robotu  Kaynak: IeeeSpectrum

Bishan-Ang Mo Kio Parkı’nda kurulan robot birimi insanlara sosyal mesafeyi hatırlatan mesajlar yayınlayacak. Bu süreç iki haftalık bir denemeye tabi tutulacak.

Singapur Ulusal Parklar Kurulu robotun kameralarla donatılmış olmasına rağmen ziyaretçilerin gizliliğini ihlal etmeyeceğini, bu kameraların parkın ziyaretçi sayısını tespit edebilmek için kullanıldığını söylüyor. Robot kullanımına başvurulmasının asıl sebebi enfeksiyona duyarlı olan personelin parkta devriye gezme ihtiyacını azaltmak.

Spot uzaktan kontrol edilebiliyor olmasının yanı sıra çarpışmaları durdurabilmesi için de sensörler içeriyor. Daha önceki insan-robot karşılaşmalarına istinaden olacak ki yetkililer park boyunca insanlardan robotları rahatsız etmemelerini isteyen işaretler koydu.

Şimdilik 22 Mayıs’a kadar sürdürülmesi beklenen robot köpek devriyelerinin süresinin uzatılıp uzatılmayacağı bilinmiyor. Belki de önümüzdeki günlerde farklı ülkelerde de benzer uygulamalara başlanabilir.

Salgın sürecinin robot üreticilerine girişimlerini kullanıcılarla buluşturmak için yeni yollar sunduğunu inkar edemeyiz. Hastanelerde ve hatta bakkaliye dağıtımında kullanılan robot köpeklerden sonra parklarda devriye gezmeye başlayan robotlar sosyal mesafe planlamasında önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Robot ve otonom araçların (aslında onlara da robot demeliyiz) yakın gelecekte otonom taksi, temassız teslimat (otonom teslimat) gibi konularda getireceği yeni alışkanlıklar zaten tam da bugün aradığımız ‘sosyal mesafe’ kuralına uyuyor. Ancak, bundan birkaç yıl sonra işe gidip gelirken kullandığımız otonom aracın içerisinde yalnız başımıza otururken insan görmeyi özler miyiz, yoksa güven duygusuyla huzur dolu bir şekilde kitabımızı okuyarak yolculuğumuza devam mı ederiz, bunu zamanla göreceğiz.

Doğrusu gelecek günlerde robotların daha nerelerde karşımıza çıkacakları merak konusu.

Robot köpek Spot ile ilgili diğer yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/boston-dynamicsin-robot-kopegi-spot-polislere-yardimci-oluyor/”]Boston Dynamics’in Robot Köpeği Spot, Polislere Yardımcı Oluyor[/button]

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/robot-kopek-spot-bu-sefer-saglik-calisanlarina-yardimci-oluyor/”]Robot Köpek Spot Bu Sefer Sağlık Çalışanlarına Yardımcı Oluyor[/button]

Kaynak: InterestingEngineering

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi 4. Sınıf öğrencisi olan İrem; eğitim teknolojileri ve psikolojisi, sosyal psikoloji, dil öğreniminde teknolojinin etkisi gibi alanlarda öğrenime ve paylaşıma olan ilgisiyle beraber geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir