Boston Dynamics’in meşhur robot köpeği Spot polislerden sonra hastanelerde doktorlara da yardımcı olmaya başlayacak. Şirketin açıklamasına göre Mart ayından beri hastaneler Boston Dynamics’e ulaşıp uzaktan tedavi yöntemleri için bir çözüm önerisi getirip getiremeyeceklerini soruyorlardı. Bu talebin sonucunda Spot yaklaşık 2 haftadır Brigham ve Women’daki yerel hastanelerde bu kez sağlık çalışanlarının güvenliği için koşturuyor.

Şirket “Alınan sosyal yardım ve kritik koruyucu ekipmanların (maske, yüz siperliği gibi) küresel kıtlığına dayanarak geçtiğimiz birkaç haftayı Spot robotomuzla bir mobil robotik çözüm geliştirebilmek için hastanenin talep ve gereksinimlerini anlamaya çalışarak geçirdik. Bunun sonucunda [tooltip tip=”Çok sayıda ölü ve hastanın bulunduğu durumlarda öncelikli hastaları tespit edebilmek ve ölüm oranını azaltmak için sağlık kuruluşlarında uygulanan hızlı tespit ve seçme işlemidir.”]triaj[/tooltip] çadırları ve otoparklar gibi geçici tedavi ortamlarında salgınla mücadele eden personeli desteklemek için konuşlandırılabilen bacaklı bir robot uygulamasına karar verdik.” şeklinde açıklamada bulundu.

Bir iPad ve hem alıcı hem de verici olarak kullanılabilen bir radyoyla donatılan Spot mobil telekonferans yöntemi olarak kullanılıyor. Mevcut protokollere göre hastanelerde Covid-19 şüphesiyle gelen hastalar bir dizi soruyu cevaplamak için geçici kontrol noktalarında sıralanıyorlar ve bu süreç daha fazla sağlık çalışanının hastalarla iletişime geçmesi ve daha çok bulaşma riski demek. Spot sayesinde doktorlar hastaları herhangi bir temas olmadan, virüsün bulaşma ve yayılma riskinden uzak bir şekilde kontrol edebilecekler.

Şirketin bir sonraki hedefi ise solunum hızı, sıcaklık, nabız hızı ve oksijen doygunluğu gibi hayati belirtileri robot yardımıyla uzaktan tespit edebilmek ve toplu alanlarda dezenfektasyon. Kendi bloglarında bu teletıp girişimlerini detaylı bir şekilde açıklayan Boston Dynamics vücut sıcaklığını ve solunum hızını ölçmek için termal kamera, nabız hızı ve damarlardaki kasılmaları saptayabilmek için de RGB kameralar üzerinde çalışmalar yaptıklarını belirtti. Şirketin aynı zamanda hastane çadırları ve metro istasyonları gibi bulaşma riskinin yüksek olduğu alanlarda virüsleri öldürmek ve yüzeyleri dezenfekte etmek için de girişimleri var. Şimdilik bir robotun arkasına UV-C ışını yayacak bir cihaz olarak başlayan bu fikrin üzerine hala çalışılıyor.

Bu dezenfektasyon teknolojisinin pek yeni olduğu söylenemez. Daha önce Danimarkalı şirket UVD’nin geliştirdiği robotlar bazı Çin hastanelerinde dezenfektasyon işlemlerine yardımcı oluyor. Robotlar hasta odaları ve ameliyathaneleri ultraviyole ışıklar yardımıyla virüslerden arındırıyorlar. Boston Dynamics hastanelerle sınırlı kalan bu girişimi toplu olarak bulunulan kamusal alanlara taşımaya hazırlanıyor.

UVD’nin Çin’deki bazı hastanelerde UV ışınları yardımıyla dezenfektasyona yardımcı olan robotları.

Salgın döneminin bir getirisi olarak teletıp alanına giren şirket CAD bağlantıları ve IRB uygulamalarının ayrıntılı belgeleri ve dosyalarını da paylaşıyor. Açık kaynaklı olarak çalıştıklarını belirten Boston Dynamics blogu ve GitHub sayfasını bu süreçte sürekli güncelleyeceğini belirterek herkesi Covid-19 salgınına karşı beraber savaşmaya çağırıyor.

Kaynak: TechCrunch

Share:

administrator

Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi olan Kardelen, yeni filmler ve müzikler keşfetmenin yanında teknolojik yenilikleri takip etmekten büyük keyif alıyor ve kendisine ilginç gelen şeyleri Gelecek Burada için yazıyor çiziyor, hatta bizzat Gelecek Burada'nın podcast yayınlarını yürütüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir