En sevdiğiniz filmi birkaç kelimeyle anlatabilir misiniz? Anlatmak bir yana dursun belki de asıl zorluk onu bu kelimeleri baz alarak çizebilmekte. Tabii çizim yeteneğine sahip çoğu kişi için resmedebilmek pek zor değil. Ancak bunu yapabilen yalnızca bir insan değilse?

Daha önce filmleri derecelendirenden sanatçı olma yolunda ilerleyen yapay zekâya kadar çeşitli örneklerle karşılaşmıştık. Çıtayı yükselten bir başka proje ise Netflix’in Science & Analytics grubu için veri görselleştirmeleri ve uygulamaları yapan Noah Veltman’ın soyut posterler yaratmak için yapay zekâyı kullandığı çalışmaları diyebiliriz.

Noah Veltman, yapay zekâ modelini kült filmlerin metin açıklamaları ile besliyor. Buna karşılık olarak program kelimelerin grafik bir versiyonunu geliştiriyor.

Bunu nasıl mı yapıyor dersiniz?

Oldukça güncel olan bir teknoloji sayesinde. VQGAN+CLIP olarak bilinen teknoloji, 2021 yılının Ocak ayında OpenAI tarafından yayınlanan devrim niteliğindeki CLIP mimarisini temel alan bir sinir ağı mimarisi.

Bu teknoloji bir dizi metin istemi ve diğer bazı parametreler doğrultusunda, değişken boyutta görüntüler üreten bir metinden görüntüye modeli diyebiliriz. Daha önce AttentionGAN gibi örnekleri de bulunan teknolojiyi diğerlerinden ayıran özelliklerini ise programın geliştiricileri şu şekilde aktarıyor:

“Bu araçların oluşturduğu görüntülerin net, tutarlı ve yüksek çözünürlüklü kalitesi, onları daha önce gelen AI sanat araçlarından bu sebeple farklı kılıyor.”

VQGAN+CLIP ile ilgili detaylı bir okuma için Nasıl çalışır? adlı içeriği okumanızı tavsiye ediyoruz.

Veltman, yapay zekâ kreasyonlarını web sitesine gidenler için eğlenceli bir tahmin oyunu hâline getirmiş. Siteyi ziyaret ettiğinizde hangi filme ait olduğunu tahmin edebileceğiniz resimlerle dolu bir sayfa ile karşılaşıyorsunuz. Tabii ki, tahmininizin doğru olup olmadığını görmek veya sadece hile yapmak için “yanıtı göster” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Ama ikincisini yaparsanız, yanlış tahminde bulunmanın tüm eğlencesini kaçırmış olursunuz bizden söylemesi.

Star Wars

Sıradan bir hayranın bile ayırt edebileceği Star Wars gibi birkaç tane filmi fark etmek kolay ama diğerlerini tahmin etmek o kadar kolay değil. Hepsini çözmeye çalışırken iyi şanslar!

Kaynak: noahveltman, medium, nerdist

Share:

administrator

1996 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde gördüğü lisans eğitiminden sonra odağını gıdaya çeviren Elif, Mutfak Sanatları Akademisi Profesyonel Aşçılık mezunu ve Anadolu Üniversitesi Tarım Teknolojileri öğrencisi. Merakının izinde farkındalığını besleyecek her türlü konuya olan ilgisiyle anlamlı bir gelecek inşasına katkıda bulunmaya çalışıyor.