Telefondan büyük, bilgisayardan küçük; taşınabilir, çizim yapmak için ideal, çoğunlukla sim kartsız olmasından dolayı kafa karıştırıcı, ucuz olmasından dolayı çocuklar için ideal… Bu ve bunlara benzer detaylarıyla hayatımızın bir parçası oldu tabletler. Ancak görünen o ki, bu parçayı artık pek de kullanmıyoruz.

Dünya’nın en yoğun trafiğine sahip 3. Websitesi olan Pornhub’ın yayınladığı istatistiklere göre Amerika’nın sadece %9’u, Birleşik Krallık’ın ise sadece %14’ü tablet kullanarak siteye ulaşıyor. 2012 yılından beri en düşük seviyede seyreden bu sayılara göre tabletlerin ‘öldüğü’ yorumu yapılabilir.

International Data Corporation’un raporuna göre, küresel düzeydeki tablet teslimatları 2018’in 3. Çeyreğinde %8’lik bir oran ile 36.4 milyona düştü.

 

Görünen o ki; insanlar bilgisayar ile ayrı oldukları zamanı telefon ile geçirmekle yetinebiliyorlar. Daha büyük ve çözünürlüğü daha yüksek bir ekran vaat eden tabletler ise son yıllarda çıkan telefonların sunduğu taşınabilirlik ve ergonomi vaadiyle birlikte gelen çözünürlük kalitesini aşamıyor. Durum böyle olunca, Pornhub’ın site trafiği grafiğindeki telefon sütunu, 2013’ten 2018’e yaklaşık %40’lık bir yükseliş gösteriyor.

Peki bu istatistikler ve tabletin öldüğü çıkarımı bize yakın gelecek hakkında bir şeyler anlatabilir mi? Bugün için geleceği okumak bir hayli zor olsa da akıllı telefonların yok olacağına dair bir içerik paylaşmıştık. Sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, hologram ve akıllı saat gibi teknolojiler ile birlikte akıllı telefonun, fiziksel anlamda, kullanımının azalacağı veya ciddi bir dönüşüme uğrayacağı aşikar. Ancak bunun ne kadar yakın bir gelecekte olacağını kestirmek de imkansız.

Kaynak: Quartz

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir