Mikroplastikler hayatımızın her yerinde olmasına rağmen bizim için ne anlama geldiği konusunda çok az bir bilgiye sahibiz. Mikroplastikler genel olarak 5 mm’den küçük veya susam tohumu büyüklüğünde plastik olarak adlandırılıyor. Daha büyük plastik artıklarından, kozmetik ürünlerinden ve kıyafetlerden gelen bu küçük plastik parçalarının etkisi hakkında birçok cevaplanmamış soru var. Bilinen tek gerçek mikroplastiklerin gezegen etrafında on yıllardır yolculuk ettiği ve etmeye devam edecek olmaları. Yapılan çalışmalar bronz çağı ve demir çağından sonra şimdi de plastik çağına girdiğimizi gösteriyor. Bundan on yıl sonra, yüzlerce yıl sonra, geride bıraktıklarımızın jeolojik işaretçisi olarak plastik kullanılacak.

“Mikroplastikler denizde, nehir ve göllerdeki tatlı su ortamlarında, atmosferde, yiyeceklerde bulunabilir.”

Deniz istasyonunda çalışan bilim insanları için İskoçya’nın Büyük Cumbrae Adası plastik numunelerinin dalgalardan nasıl toplandığını görme adına güzel bir geri çekilme yeri. Öyle ki bu uzak noktadaki kumsalda bile plastik kirliliği görülüyor. Okyanuslardan nehir yataklarına ve akarsulara kadar mikroplastikler gezegendeki en yaygın kirletici maddeler arasında bulunuyor. Türkiye’de ise Deniz Temiz TURMEPA kıyı ve iç denizlerimizin kirlenmesini önlemeye çalışıyor. Plastik çeşidi, polimerin tipi tanımlanarak ve bu polimerlerin bilinen kullanımlarıyla eşleştirilerek; o plastiğin nereden gelebileceği konusunda araştırmacıların bilinçli bir tahminde bulunmasına ve böylece önlem alınmasına fayda sağlayabilir.

Son yıllarda plastik kullanımındaki patlama o kadar büyüdü ki mikroplastikler dünyadaki tortul kayaçların kalıcı bir parçası haline geliyor. Okyanuslardaki canlılar daha fazla plastikle karşılaştığı için daha fazla plastik yeme tehlikesiyle karşı karşıya. Tüketilecek bu plastiklerin türü, şekli ve rengi de bilinmediği için çevresel boyutlarını saptamak güç bir hal alıyor. Bu tür bilgileri, bunları tüketmenin etkilerini incelemek için birçok disiplinin kollektif bir çalışma yapması gerekiyor.

Kaynak: bbc

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.