Sadece 1950’li yıllardan bu yana dünya çapında kullanılmaya başlanan plastik bugüne kadar 8 milyar tonluk bir hacme ulaştı bile. Tüm bu plastikler hâlâ gezegenimizde bir yerlerde ‘hayatına’ devam ediyor.

1856 yılında İlk defa bitki selülözü kullanarak ürettiği plastik ile Hawksbill Kaplumbağaları’nın kabuklarına olan ihtiyacı ortadan kaldırmayı başaran Alexander Parkes, maalesef bugün yine plastik kirliliğinden en çok Hawksbill Kaplumbağaları’nın etkileneceğini ve nesillerinin tükenmekte olduğunu ön görememiş olsa gerek.

Doğada kaybolması 1000 yılı bulan plastikleri, bugün dünya çapında yıllık olarak yaklaşık 300 milyon ton üretiyoruz. Bu sayının %91’i geri dönüştürülemez plastikten oluşuyor. Kullandığımız plastiğin yaklaşık %40’ını ise gıde ambalajı endüstrisinde görüyoruz. Ürünü kullanmak için yırtıp attığımız ve geri dönüşüme girmeyen bu ambalajlar için harcanan tasarım ve baskı maliyetleri de cabası.

Ancak, yaklaşık 100 yıllık bu kültürümüzden yavaş yavaş vazgeçmeye başladığımızı da söyleyebiliriz. 2018 yılında gerçekleştirilen Londra Tasarım Festivali de tam olarak plastiklerin nasıl çok kullanımlık şekilde tasarlanacağına odaklanmıştı.

Plastik kirliliğine dikkat çeken bazı markalar
Adidas X Parley Collection

“Plastik kirliliğini sonlandırma stratejimiz problemi tanımak ve plastiğin bir tasarım hatası olduğunu gerçekten kabul etmek.”

-Parley’in kurucusu ve tasarımcısı Cyrill Gutsch

Hem farklı şirketlerle hem de kullanıcılarıyla işbirliği yaparak okyanuslardaki kirliliği kullanıp yeni ürünler ortaya çıkarmayı hedefleyen ve Adidas ile birlikte Adidas X Parley Collection’u ortaya çıkaran Parley girişiminin sitesini incelemekte fayda var.

“Esnek ambalajlar İngiltere meclisi tarafından geri dönüştürülemez görülüyor ve bu yüzden yenilikçi bir tasarımla bunun değerli olabileceğini ve çevremizi kirleten atık olarak kalması gerekmediğini göstermek için mükemmel bir malzeme olacağını düşündük. Atık olması yerine, bu materyali arzu edilen nesneler haline getirebiliriz.”

-Gomi’nin kurucu ortağı ve tasarımcısı Tom Meades

 

İngiltere’de geri dönüştürülmeyen esnek ambalajları hedef alan Gomi, plastik poşet ve balonlu patpat naylonları da kullanarak yeni ürünler üretiyor. Gomi’nin başarılı bir ürünü olan bu hoparlör 100 adet naylon poşetten oluşturulmuş ve kullanılan poşetlerin renklerinin farklı olmasından dolayı her adet için rastgele ama etkileyici bir renk ortaya çıkıyormuş. 3 farklı materyalden oluşan ve kolayca eritilip ayrıştırılabilecek olan hoparlörün kullanım ömrü dolduktan sonra Gomi’ye iade edilmesi durumunda geri dönüştürüp tekrar üretebiliyorlar. Dahası, Gomi, hoparlörlerin daha uzun kullanımda kalabilmesi için ücretsiz teknik servis desteği de sunuyor.

2018 yılında yapılan Londra Maratonu’na katılan 40.000 yarışmacı arkalarında 919.000 adet pet şişe atığı bıraktı. 2019 yılında Notpla isimli girişim ile iş birliğine giden maraton yetkilileri pet şişe atığı barındırmayan Notpla suyundan sadece 200.000 adet sipariş etmiş -böylece hâlâ 700.000’e yakın pet şişe atığı ortaya çıkmış- olsa da bu güzel bir başlangıç olarak görülebilir.

Sonuç olarak; yaşanan iklim değişiklikleri, okyanuslardaki ve doğamızdaki kirlilik, sürekli tükenen doğal güzelliklerimiz ve düşen oksijen kalitemiz bize daha dikkatli ve daha seçici olmamız gerektiğini hatırlatıyor.

Bu da ilginizi çekebilir

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/yakin-gelecekte-tekstilin-ham-maddesi-yosunlar-olabilir/”]Yakın Gelecekte Tekstilin Ham Maddesi Yosunlar Olabilir[/button]

Kaynak: modus.medium

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir