Ham madde israfı, doğal kaynakların boşa harcanması; uzun vadede elimizdeki imkanların azalıyor olmasının yanı sıra bugün yaşadığımız çevrenin de ciddi anlamda zarar görmesi anlamına geliyor. Bu tarz hasarları engellemek için farklı teknolojiler üzerine çalışıyor ve sosyal farkındalık projeleri üretiyoruz.

Joining Bottles isimli girişim 2016 yılında yayınladığı proje ile şehirdeki plastik şişe ve ahşap parçaların  nasıl ileri dönüştürülebileceğini anlatıyor.

Pet şişe atıklarını toplayan ekip, farklı odun türevi parçaları da kullanarak bir masa haline getirirken plastiği sıcak hava tabancası ile ısıtarak daraltıyor ve böylece vida, yapıştırıcı, dirsek bağlantı gibi farklı uygulamalara ihtiyaç duymadan yapışmış oluyor.

Birçok farklı malzeme ile kullanılabilecek olan şişelerin birçok insanın yaratıcılığını tetiklerken şehirlerdeki kirliliği azaltması hedefleniyor.

Kaynak: Ahmet Turan Köksal

İleri okuma: Materialdriven

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir