Covid-19 salgını nedeniyle çoğu sosyal aktivite gibi evlilik törenleri de güvenlik nedeniyle sekteye uğradı. Çoğu yerde olduğu gibi New York’ta da evlilik büroları koronavirüs nedeniyle kapatıldı. Fakat romantik planlarını ertelemek istemeyenler için New York valisi video konferans müjdesi verdi. Vali Andrew Cuomo Cumartesi günü yaptığı açıklamada devletin uzaktan evlilik lisansı verilmesine izin vereceğini ve katiplere video konferans yöntemiyle tören gerçekleştirme kolaylığı sağlayacaklarını açıkladı. Cuomo verdiği brifingte “Soru evliliğe geldiğinde artık herhangi bir mazeret yok. Zoom üzerinden yapabilirsiniz. Evet veya hayır tüm mesele bu.” diye ekledi.

New York salgının en ağır yaşandığı şehirlerden biri. Bunu önlemek ve etkilerini azaltmak için pandemi süresi boyunca izolasyon kuralları çerçevesinde hareket edilmesi gerekiyor. Buradan hareketle ortaya çıkan bir çözüm olarak #ZoomWeddings adı altında sevdiklerini online platformlardan davet ederek tören düzenlemek evlenecek çiftler arasında zaten oldukça yaygınlaşmıştı, çoğu çift beklemek yerine arkadaşlarını ve ailelerini video konferans üzerinden mutluluklarına ortak olmaya davet etti. Cuomo’nun çözümü ise süreci bir adım daha ileri taşıdı ve evraklarını tamamlayamayan çiftlere de bu fırsatı tanımış oldu. Tabii ki Zoom adı altında popülerleşen bu işlemler için Skype, Google Hangouts, FaceTime gibi pek çok muadil uygulamayı kullanabilirsiniz. Dünyanın %20’si kilit altındayken bu tarz çözümler işlevsel olmalarının yanı sıra insanlara umut etme gücü de veriyor. Sonuçta pandeminin ne kadar süreceği net olarak öngörülebilecek durumda değil ve süreç uzadıkça resmi veya günlük çoğu işimizi online platformlardan sürdürmeye alışmak zorunda kalabiliriz gibi duruyor.

Mart ayının başlarında Birleşik Krallık Ulusal Cenaze Direktörleri Birliği salgın sürecinde cenaze organizasyonlarının oldukça zorlu olduğunu ve anma işlemlerinin internet üzerinden yapılması gerekebileceğini söylemişti. Düğün veya cenaze, içeriği fark etmeksizin aktivitelerin çevrim içi platformlara taşınması gibi örneklerle birlikte pandemi süreci bize olası durumlarda dünyanın ve işleyiş biçiminin nasıl hızla değişebileceğini gösteriyor. Teknoloji de bu süreçte bize ışık tutarak ilerlememizi kolaylaştırıyor.

Kaynak: Futurism

Share:

administrator

Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi olan Kardelen, yeni filmler ve müzikler keşfetmenin yanında teknolojik yenilikleri takip etmekten büyük keyif alıyor ve kendisine ilginç gelen şeyleri Gelecek Burada için yazıyor çiziyor, hatta bizzat Gelecek Burada'nın podcast yayınlarını yürütüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir