Yapay zekânın etkinliğini artırdığı sektörlerin başında gelen finans piyasaları, gelişen teknolojiler sayesinde daha geniş kitlelere hizmet sunmaya başladı. Eskiden tek bir yatırım danışmanı kendi portföyünü müşterilerine sunarken günümüzde, milyonlarca anlık veriden en kârlı yatırımı hesaplayan yatırım robotları sektörde yerini alıyor. İsrail merkezli yapay zekâ destekli finans danışmanlığı şirketi FINTICA AI, finans piyasalarını analiz eden ve kendi kararlarını alan otonom bir yatırım fonu geliştiriyor.

Finans Sektörünün Geleceği

Son yıllarda Axyon AI ve Akıllı Param gibi yapay zekâ destekli yatırım araçları, kamu ve özel sektörden yoğun bir ilgi toplamayı başardı. Bir yatırım danışmanına nazaran çok daha hızlı ve keskin kararlar alabilen bu araçlar genelde irrasyonel kararlar almamıza sebep veren duygu ve endişelerden arınmış bir şekilde yatırım yapıyor. Yatırımcı psikolojisine sahip olmayan ve sadece piyasadaki verileri inceleyen yapay zekâ destekli yatırım araçları finans sektörünün geleceği olarak görülüyor.

Israeli startup Fintica AI Makes History With Emirati Strategic Investment – Jewish Business News
Fintica AI tanıtım bülteninden

Kara Para Aklamayla Mücadele

Yatırım tavsiyeleri vermek dışında risk analizi ve dolandırıcılık ile mücadelede etkin olarak kullanılabilen araçlar gelecekte kara para aklamayla mücadele operasyonlarında görev almaya başlayabilir. Fintica CEO’su Philippe Metoudi, pandemi ile birlikte nakit para transferinin azaldığına ve bunun kamu kurumları için paranın takibi noktasında sıkıntılar yaratabileceğine dikkat çekiyor. Fintica’nın sunduğu hizmetler ile yasa dışı para aktarımları kolaylıkla tespit edilip engellenebilir.

Otonom Yatırım Fonu

Son yıllarda kendi kendine sürüş yapabilen otonom araçları sık sık duyuyoruz. Ancak kendi kararlarını alarak yatırım yapan tam otonom yatırım fonu şimdiye kadar çok duyduğumuz bir fikir değil. Fintica AI, yapay zekâ uygulamaları ile piyasada bulunan tüm verileri anında analiz edip, kendi karar mekanizmasını oluşturarak alım satım yapacak bir otonom yatırım fonu geliştiriyor. Saniyeler içinde fiyatların değiştiği ve piyasa dışı birçok etkenden çok fazla etkilenen finans piyasalarında böyle bir otonom yatırım fonu geliştirmek için geleneksel makine öğrenmesi metotlarından daha farklı ve gelişmiş bir teknoloji gerekiyor.

Anlık makine öğrenimi ve otonom yapay zekâ alanında lider olan firmalardan Cortica tarafından yaklaşık 11 yıldır araştırma ve geliştirmesi yapılan Autonomous AI teknolojisini, Hong Kong merkezli bir danışmanlık firması olan Duotem ile birlikte kullanan Fintica AI, bu iş birliğinden otonom yatırım fonu ve otonom dolandırıcılık tespiti yapan iki farklı yapay zekâ üretmeyi planlıyor.

Otonom yatırım fonunun beyni olarak nitelendirebileceğimiz Autonomous AI teknolojisi insan beyninden ilham alınarak tasarlandı. Autonomous AI, bilgileri gerçek zamanlı olarak kümeleyerek ve tahmin ederek kendi başına öğrenmeye başlıyor. Bu sayede özerk ve özgün bir finans yatırım aracı ortaya çıkmış oluyor. Fintica AI’nin proje sonunda çıkaracağı yatırımcı yapay zekânın gerçek piyasalarda nasıl bir performans sergileyeceği merak konusu.

Kaynak: Fintica AI

Share:

administrator

1997 İstanbul doğumlu olan Kemal Berk, İTÜ Ekonomi bölümünde eğitimini sürdürüyor. Estetik açlığını Avrupa Sineması ve Müziği ile doyurmaya çalışmasının yanı sıra felsefe, nöroloji, dinler tarihi ve iktisat konularında okumalar yapmayı seviyor. Öğrenmeye ve gelişmeye yönelik durdurulamaz bir arzuya sahip olması, onu üretken ve verimli olmak için teşvik ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir