2016 yılında Kaliforniya’da kurulan ve geçtiğimiz yıl Japon şirketi SoftBank’tan 1 milyar dolar yatırım almasıyla adını duyuran Nuro isimli otonom dağıtım ağı girişimi, genişlemeye devam ediyor.

Geçen sene hızlı gıda şirketi Kroger ile ortaklık kurarak Scotssdale, Arizona’da Toyota Prius otonom araçlar ile beta çalışmalarına başlayan şirket bu sene başında Houston’da da test sürüşlerine başlamış ve yıl sonuna doğru R1 isimli tamamen otonom araçlara geçiş yapacaklarını duyurmuştu. Toyota Prius otonom bir araç olsa da güvenlik sebebiyle şoför koltuğunda birisinin oturması zorunluydu ancak R1, herhangi bir şoför veya yolcunun oturabileceği bir alan sunmamasıyla tamamen kuryecilik hizmetine uygun geliştirilmiş bir otonom araç.

Kroger ile ortaklığını genişleten ve Domino’s ile kozlarını birleştiren Nuro bu hafta da dünya çapında 11.000 mağaza ile 200 milyon insana hizmet veren perakende mağazacılık devi Walmart ile anlaştığını ve 2020 yılında Houston’dan başlayarak Walmart müşterilerine de hizmet vereceğini duyurdu. Böylelikle Nuro, Houston’da 3 farklı şirketin müşterilerinin online siparişlerini otonom araçlarla taşıma ‘denemelerine’ başlamış oldu.

Henüz pilot uygulamalarına devam ediyor olsa da hem aldığı yatırımlarla hem de kurduğu ortaklıklarla birlikte Nuro’nun gelecekte başarılı olacağını öngörebiliriz. Bununla birlikte bu tarz konulara odaklanmış daha fazla şirketle tanışacağımız ve tüm bu şirketlerde herhangi birimizin parmağının olması ihtimalini de unutmamak gerekiyor. Dünya hızla değişiyor ve her değişim yeni bir fırsat demektir. Yeni dünyanın tasarımcılara, yazılımcılara, döneme ayak uydurabilmiş düşünürlere ve gözünü dört açmış girişimcilere ihtiyacı var. Ve tüm bunları hepimizin ayağına kadar getiren ‘internet’ isimli büyük bir nimete sahibiz.

Kaynak: The Verge

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir