Kendi kendini dengeleyen, iki ayaklı, tekerlekli ve zıplayan bir robot olan Ascento 2 geride bıraktığımız yıl tanıtılmıştı. Meraklıları tarafından oldukça etkileyici bulunan otonom robot,  yeni özellikleriyle Ascento Pro olarak karşımıza çıkıyor.

Ascento Pro
Ascento Pro, İsviçre’nin ETH Zürih Araştırma Enstitüsü’nde mühendislik öğrencilerinden oluşan bir ekip tarafından geliştirildi.

Her biri göbek motorlu bir tekerleğe sahip olan iki bükülebilir ayakla çalışıyor. Robot bu tekerlekler üzerinde zemin veya yol gibi düz yüzeylerde hareket etmek için hızlı ve verimli bir şekilde yuvarlanabiliyor. Ancak bir engelle karşılaştığında duruyor. Yaylı mekanizmaya sahip bacakları ile çömeliyor, ardından nesnenin üzerinden atlamak için yukarı ve ileri hamle yapıyor. Bu eylemi tekrar tekrar gerçekleştirebilen robot, bu sayede merdivenleri de çıkabiliyor.

Ek olarak robotun bacakları birbirinden bağımsız olarak bükülebildiğinden düz kalabiliyor. Bu sayede engebeli arazilerden geçerken dengesini koruyabiliyor. Bahsettiğimiz işlevsellik aynı zamanda robotun darbe karşısında ayakta kalmasını ve düşme halinde ise tekrar kalkmasını sağlıyor.

Ascento Pro LiDAR, yerleşik kameralar ve LED farlar kullanarak yolunu bulabiliyor. Robot, alt tarafında şarj portuna geçmek için özel bir şarj mekanizması bulunduruyor. Bu pil daha sonra çıkarılabilir ve gerekirse yeni şarj edilmiş bir pille değiştirilebilir. Tüm bunların ışığında tasarımcılar Ascento Pro’nun sekiz saat şarj kapasitesinin olduğunu belirtiyor.

12 km/sa hıza sahip robot, bir önceki modeline kıyasla daha büyük tekerleklere sahip. Bu büyüyen kapasite ise robotun küçük engellerin üzerinden daha kolay geçmesine olanak tanıyor.

Ascento Pro’nun olası kullanımları arasında denetim, gözetim, şehir içi teslimatlar ve robotik araştırma yer alıyor.

Kaynak: Ascento, newatlas

Share:

administrator

1996 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde gördüğü lisans eğitiminden sonra odağını gıdaya çeviren Elif, Mutfak Sanatları Akademisi Profesyonel Aşçılık mezunu ve Anadolu Üniversitesi Tarım Teknolojileri öğrencisi. Merakının izinde farkındalığını besleyecek her türlü konuya olan ilgisiyle anlamlı bir gelecek inşasına katkıda bulunmaya çalışıyor.