Belirtileri genellikle yaşamın ilk üç yılında ortaya çıkan Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) bireyin beyninin gelişiminde başkalarını nasıl algıladığını ve onlarla nasıl sosyalleştiğini önemli ölçüde etkiliyor. Bu bozukluğun küçük yaştaki çocuklarda görülme oranının her geçen gün artması endişeleri beraberinde getiriyor. Bireyin sosyal etkileşimini ve başkalarını nasıl algıladığını etkileyen gelişimsel bozukluğun erken teşhisi, bireyin hayata geri kazandırılması için önem arz ediyor. 

Tabletteki Uygulama ile OSB için Taranan Çocuk
Tabletteki Uygulama ile OSB için Taranan Çocuk

OSB’si olan bireylerde sosyal uyaranlara olan ilgi azaldığından göz hareketlerini takip etmek, çocuklarda OSB tespitinde başarılı bir yöntem olarak kabul ediliyor. Yeni çalışmalar ise bu göz takip sistemini daha erişilebilir hale getirmeyi amaçlıyor. 

İşte tam bu noktada; Ulusal Sağlık Enstitüleri  (NIH) tarafından finanse edilen mobil uygulama dikkat çekiyor. Uygulama, otizm spektrum bozukluğu teşhisi konan çocukları video izlerken göz hareketlerini analiz ederek başarılı bir şekilde ayırt ediyor. Çalışmayı yürüten araştırmacılar, uygulamanın çocukların OSB taramasında kullanılabileceğini ve başarı şansı daha yüksek olan erken tedavinin başlatılması için ebeveynleri uyarabileceğini söylüyor.

Duke Üniversitesi Autism Center of Excellence direktörü Geraldine Dawson liderliğinde yürütülen çalışma; insan beyninin sosyal ipuçlarına dikkat etmek için hassas bir şekilde ayarlandığını ve bir kişinin gözlerinin tipik olarak sosyal sinyallere odaklandığını gösteren bulgulara dayanıyor.

Mobil Uygulama ile OSB için Taranan Çocuk
Mobil Uygulama ile OSB için Taranan Çocuk

Video İzlerken Çocukların Göz Hareketini Takip Etmek

Araştırmacılar, çalışmaları için bir sağlık ocağına yaptıkları ziyarette 16 aydan 38 aya kadar olan çocukları inceledi. Çocuklara, mobil cihazda gülümseyen ve sosyalleşen insanların kısa videolarını gösterdiler.

Araştırmacılar, cihazın kamerasını kullanarak çocukların göz hareketlerini kaydetti. Bu kayıtları, bilgisayar görüşü ve makine öğrenimi algoritması aracılığıyla analiz ettiler. Analizler sonucunda OSB’li çocukların sosyal ipuçlarına odaklanma oranının tipik olarak gelişmiş çocuklardan çok daha düşük olduğu saptandı.

Hedef: Erişilebilirlik

Mobil uygulamayı geliştiren araştırmacılar, uygulamanın herkesin erişimine uygun olup olmadığını anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu söylüyor. Ancak, makine öğrenimi destekli mobil uygulamanın, ebeveynlerin çocuklarda OSB belirtilerini tanımlaması için kullanılabilecek uygun bir yöntem olduğu düşünülüyor. Uygulamanın herkese açılması ile Otizm Spektrum Bozukluğu olan çocukların erken teşhis ile hayata kazandırılmasına kolaylık sağlayacağına inanılıyor.

Otizm Spektrum Bozukluğu gibi yaygın bir bozukluğun mobil bir uygulamadan tespit edilebiliyor olması, yakın bir gelecekte hastaneye gitmeden kolay yöntemlerle OSB’si olan çocukların tespit edilip erken tedaviye başlaması yönünde umut vadediyor. Henüz herkesin erişimine açılmayan bu uygulamanın geliştirilmesi ile OSB dışında başka bozuklukların teşhisinin de mobil bir uygulamadan yapılabileceği dönemlere yelken açılabilir.

Kaynak: Interesting Engineering

Yazar: Defne Meriç Erdoğan

Editör: İrem Karaduman

Share:

administrator

Günümüzde gelişmesine tanık olduğumuz teknolojilerin gelecekteki kültürel çıktılarını araştırır; bilgi, deneyim ve ilham paylaşımı için çabalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir