Yıllar geçtikçe; veri aktarım hızı ve kalitesi, pil teknolojileri, sensörlerin çeşitliliği ve üretim kabiliyetlerinin artmasıyla birlikte yeni algoritmaların geliştirilmesi ve herkesin kodlama öğrenebilmesi de eklendiğinde yapay zeka kavramı oldukça güçlendi.

Zaten bir önceki yüzyılın sonları itibariyle otomasyon teknolojilerine erişimimiz mümkün olmuş ve iş gücü konusunda makine dostlarımızın yardımından bir hayli yararlanmıştık. Ancak yapay zeka ve mekaniğin bu denli gelişmesiyle birlikte işlerimizi kaybetmek gibi bir sorunsalla da başbaşa kalmış olduk.

Birçoğumuz işlerimizi kaybetmekten korksa da hala insanlar için yeni iş fırsatları doğuyor. MIT’nin içerik sitesi technologyreview, 2018 yılında insan gücünün artışa geçmesini bekledikleri 5 meslek grubunu listelemiş. Bunları Türkçe’ye çevirmenin yararlı olacağını düşündüm. Tüm başlıkların altında, bu konuda göz atmanızı tavsiye ettiğim bazı içeriklerimizi de not olarak bulabilirsiniz.

  • Yenilenebilir Enerji Teknisyenliği

Tüm habitatımızın akıllı nesneler ile çevrelenmesini ve attığımız her adımda bir cihazdan yardım almayı hayal ediyor ve bunun için çalışmaları sürdürüyoruz. Tüm bu teknolojilerin kullanım aşamasında ihtiyacımız olacak şeylerden birisi de pil teknolojileri. Yıllardır kullandığımız ve birçoğumuzun ciddi sorunlar yaşadığı telefon pilleri, artık arabalarda, akıllı saatlerde ve birçok farklı akıllı cihazda karşımıza çıkacak. İşte bu internete bağlı tüm nesnelerin devamlılığını sağlayabilmesi için gezegenemizde bulunan doğal enerjilerin kullanılabilmesi gerekiyor. Battery Battleship!

Rüzgar, güneş ve tüm insanlığın sürekli oluşturduğu hareket gibi yenilenebilir enerjilerin sürekli pil gücü oluşturması konusunda kullanılabilmesi için hem yaratıcı beyinler hem de uygulayıcı teknisyenlere ciddi ihtiyaç duyacağız. Bu alandaki iş gücü açığı oldukça fazla olduğu gibi şu an için robotlardan, gerekli beceri ve mobilite konusunda destek alamayacağımız için insanlar için güzel bir fırsat gibi duruyor.

Çin 2 Kilometrelik Solar Otoyolunu Hizmete Açıyor

 

  • Makine Eğiticisi (Machine Trainer)

Yapay zeka bu kadar gelişmiş ve gelişmeye devam ediyorsa şüphesiz en büyük destekçisi makine öğrenimi ve derin öğrenme gibi algoritmalardır.

Bu iki kavramı daha önce hiç duymadıysanız sizi biraz daha açıklayıcı olan içeriklerimize bekleriz ancak burada da kısa bir açıklama yapalım. Makine öğrenimi; makinelerin (yapay zekaların) sahip olduğu verileri değerlendirerek yeni aldığı verilerle karşılaştırabilmesini, istatistikler ve tahminler üretebilmesini sağlayan algoritmalara ve bu konudaki tüm araştırmalara verilen genel bir isim. Derin öğrenme kavramı ise internet gibi bir değerin yapay zeka konusunda daha yararlı olmasını sağlayan; dünya genelinde toplanan tüm verilerin makineler için ortak bir havuzda bulundurulmasını ve geliştiricilerin kullanımına açılmasını hedefleyen çalışmalara/algoritmalara verilen genel bir isim diyebiliriz basitçe.

Aslında derin öğrenme uygulamaları biraz bu maksatla geliştirilmiş olsa da; makine öğrenimi algoritmalarının yapay zekalara uygulanabilmesi için insanlara da ihtiyaç duyuluyor. Mesela bir yapay zekanın gördüğü yemekler arasında vegan, vejetaryen ve normal ayrımını yapabilmesini istiyorsunuz diyelim. Bunun için yapmanız gereken ilk şey bu binlerce, belki milyonlarca yemek görselini bu sisteme yükleyerek, yapay zekaya neyin ne olduğunu ve ne olmadığını öğretmeniz gerekiyor. Tıpkı bir bebeğe öğrettiğiniz gibi. “Bak bu sosis. Sosis et kullanılarak üretilir ve vegan/vejetaryen değildir” girdisinin yapılması gerekiyor. Böylece bu makine bunu öğrenecek ve bir daha sosis gördüğünde bu sınıflandırmayı yapabilecektir. Bu noktada derin öğrenme başlığı altında sahip olduğumuz neural networks terimi bize oldukça fazla yardımcı oluyor ancak orada bile insan girdisine ihtiyaç duyuyoruz.

Yönelmek isteyebileceğiniz bir alan olabilir.

Yemeği ve Yemekte Kullanılan Malzemeleri Tanıyabilen Yapay Zeka

 

  • Yapay zeka mühendisliği

Tüm ülkeler, özel şirketler ve girişimlerin yeni gözdesi bu konu. Zaten yukarıdaki iki meslek grubuna sebep olan da bizleri işlerimizden edecek olan da tam olarak bu.

Biraz hızlı gelişim sağlamasından dolayı mıdır tam bilemiyorum ama dünyada, özellikle ülkemizde bu konuda ciddi bir açık bulunuyor. Hem akademik hem de ticari merkezlerde akademisyenden, makine eğiticisine kadar birçok alanda  insan gücüne ve zekasına ihtiyaç duyuluyor ve bu ihtiyaç daha da artacak.

Yazılımcıların ve yazılıma merak duyanların eğlenerek yapabileceği işlerden birisi.

Bu konuda çok fazla ve çok güzel içerik var. Yapay zeka etiketimize bir göz atmalısınız. 

  • Oyun yayıncılığı (Video Game Streaming)

Günlük 15 milyon kullanıcı trafiğine sahip olan Twitch’te oynadığı oyunu canlı yayınlayarak para kazanan yaklaşık 25.000 insan bulunuyor. YouTube gibi farklı platformların da getiriler sunabildiği bu alan, VR (sanal gerçeklik) teknolojilerinin de kullanımının artmasıyla birlikte yeni fırsatlara gebe olacağını düşünüyorum. Eğlenceli ve yukarıdaki yazılımsal-mühendislik gerektiren meslek gruplarının aksine uzmanlık [tooltip tip=”Tabii ki yayıncılık zor bir olay ancak herhangi bir profesyonellik gerektirmiyor”]gerektirmeyen[/tooltip] bir iş alanı olmasından dolayı, denemesi-tecrübe etmesi daha kolay olacaktır. Bol şanslar!

  • Bakıcılık

Gördüğümde biraz şaşırdığım bir başlık oldu ancak pek de mantıksız sayılmaz.

TechnologyReview editorü bunun için “Bakıcılık, hala sosyal etkileşim ve insan dokunuşuna ihtiyaç duyulan bir alan” demiş. Şüphesiz hasta bir bireyin; ilaçlarının verilmesi, ev işlerinin yapılması gibi birçok ihtiyacı robotlar tarafından da giderilebilir ancak yaşlı ve hasta insanların şefkate de ihtiyaç duyuyor olması bu konuda bizi yine robotların önüne taşıyor gibi duruyor. Ve yine teknoloji kullanımı konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan insanların, daha genç ve teknoloji kültürüne sahip insanların yardımına sığınması gerekecektir.

Alzheimer Hastaları İçin Yardımcı, Bağımlıları İçin Alzheimer Riski: IoT

Orijinal içeriği yazan editörün unuttuğu ve bizim de şu an aklımıza gelmeyen birçok farklı iş alanı var ve yeni fırsatlar da çıkmaya devam edecektir. Bence gelecekte tüm işler [tooltip tip=”VR-AR ve robot tasarımı”]tasarım[/tooltip], [tooltip tip=”VR-AR-Yapay Zeka-Blockchain vb.”]yazılım[/tooltip] ve [tooltip tip=”Robot üretimi”]mekanik[/tooltip] üçgeninde gelişecek. Zira şu an sanatçılar bile tehlike altında.

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir